Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2015-06-12, 08:55 Autor: Radio Opole

Jaka jest przyszłość muzyki w XXI wieku?

- Blisko 50 procent przychodów wartego prawie 15 mld dolarów rynku muzycznego generuje dziś przemysł cyfrowy – takie dane przedstawiła podczas debaty prasowej w Opolu Fundacja Legalna Kultura. Organizatorzy spotkania, chcieli wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowić się, jak zmienia się sposób dystrybucji muzyki w XXI wieku.

Debata w biurze prasowym 52. KFPPGłównym tematem był coraz dynamiczniej rozwijający się streaming, czyli możliwość odtwarzania utworów bezpośrednio z internetu. Z takiego rozwiązania korzysta około 41 milionów osób na świecie.

– Czy to oznacza, że w przyszłości tradycyjne nośniki takiej jak płyty CD przestaną istnieć? - zastanawia się Rafał Pawłowski, redaktor Legalnej Kultury. - Ja na przykład czuję się kolekcjonerem muzyki, płyt, ale jak patrzę na dzisiejszych dwudziestolatków, to widzę, że mają zupełnie inne podejście do muzyki, dla nich ta płyta już nie jest fetyszem. To oni będą kształtować ten rynek w przyszłości, bardziej niż my wychowani w świecie, gdzie internet dopiero raczkował, a streamingu można było tylko fantazjować - dodaje.

Maciej Jaworski, reprezentujący jedną z firm zajmujących się streamingiem, zwraca uwagę na komfort, jaki gwarantuje cyfrowa dystrybucja muzyki.

- W samochodzie na przykład miałem dziesiątki płyt i nie miałem, gdzie ich pomieścić - mówi Jaworski. - Teraz mam telefon podłączony do audio i mam 35 milionów utworów, które mogę słuchać w dowolnym momencie. Łatwość dostępu i dostępność jest nieporównywalna. Uważam, że płyty CD i tradycyjne nośniki nadal będą, ale w bardzo ograniczonym stopniu - dodaje.

Organizatorzy debaty przedstawili także dane mówiące o tym, że w 2014 zyski ze sprzedaży muzyki cyfrowej wzrosły o 41 procent. Obecnie stanowią one 1/5 całego rynku muzycznego w kraju.



 Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2022-12-05, godz. 17:11, Patronaty - polecamy Finał VI Festiwalu Artystycznego "Jesteśmy tacy sami" już w środę w filharmonii To wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska młodych wokalistów - w pełni sprawnych i tych z dysfunkcjami. Organizatorem przedsięwzięcia - już po raz szósty - jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Talentów 'AKCES' z Ozimka… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi ośrodków i domów pomocy społecznej w naszym regionie. Ponadto festiwalowi… » więcej 2022-11-28, godz. 15:34, Patronaty - polecamy Koncert wiolonczelowy "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" jednym z utworów piątkowego koncertu w filharmonii Chińska suita baletowa z operetki „Kraina uśmiechu”, Koncert wiolonczelowy „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, a na koniec VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonina Dvořáka - to repertuar piątkowego (02.12) koncertu w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2022-11-25, godz. 08:30, Kultura i rozrywka Muzyczna cegiełka w hołdzie arcybiskupowi i ze wsparciem dla katedry Oddać hołd wieloletniemu opiekunowi Diecezji Opolskiej i wesprzeć renowację Opolskiej Katedry - takie cele przyświecały uczestnikom czwartkowego (24.11) koncertu charytatywnego, który odbył się w auli Wydziału Teologicznego w Opolu… » więcej 2022-11-23, godz. 18:34, Patronaty - polecamy Dwa wyjątkowe koncerty laureatów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego jeszcze w tym tygodniu w Filharmonii Opolskiej Werdykt jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu poznaliśmy 21 października, a już w tym tygodniu będzie okazja posłuchania laureatów tego wyjątkowego konkursu w Filharmonii Opolskiej. Wydarzenie… » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »