Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2025-01-16, 09:13 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Biała świętuje 800-lecie

Biała. Gotycka baszta przybramna z XV w., zwana również Wieżą Prudnicką [fot. turystyka.biala.gmina.pl]
Biała. Gotycka baszta przybramna z XV w., zwana również Wieżą Prudnicką [fot. turystyka.biala.gmina.pl]
Pocztówka z Białej z 1897 przedstawiająca panoramę miasta, ratusz, zamek, cukrownię oraz dworzec [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pocztowki_z_Bialej_Biala_447010.jpg]
Pocztówka z Białej z 1897 przedstawiająca panoramę miasta, ratusz, zamek, cukrownię oraz dworzec [fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pocztowki_z_Bialej_Biala_447010.jpg]
Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję naszego regionu” – rekomendują jubileusz organizatorzy. Główne obchody w tym pochód historyczny zaplanowano w lipcu.
Mnóstwo atrakcji: wystawy, spotkania, zabawy, biesiady, prelekcje, konkursy i wiele innych wydarzeń zaplanowano w programie jubileuszowego roku. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Uroczysta inauguracja odbędzie się na gali 24 stycznia. W marcu szykowany jest „Bieg trzech wież” na dystansach 6 i 10 km, w kwietniu nastąpi odsłonięcie makiet ratusza i synagogi. Wiosną szykowane są festiwale kultur: żydowskiej, niemieckiej, polskiej, śląskiej i czeskiej. Pochód historyczny – główny punkt obchodów, który przeniesie uczestników w czasy świetności miasta zaplanowano w lipcu.

Nie zabraknie też konferencji naukowej o bogatej historii Białej. Rok jubileuszowy podsumuje w listopadzie koncert. Kolekcjonerów i pasjonatów lokalnej historii powinny zainteresować materiały promocyjne szykowane z okazji jubileuszu: pamiątkowe kufle, albumy, figurki wież i wiele więcej.

Biała jest jednym ze starszych miast górnośląskich. U swoich początków należała do Księstwa Opolskiego. Po raz pierwszy miejscowość wzmiankowano w 1225 r. Bardzo długo było to jedno z dwóch miast regionu, gdzie swobodnie mogli osiedlać się Żydzi. Przypomina o tym największy zachowany cmentarz tej społeczności na Śląsku.

Szczegółowe programy wydarzeń mają być publikowane na bieżąco na stronach organizatora, czyli Gminy Biała i Gminnego Centrum Kultury w Białej.

Radio Opole jubileusz 800-lecia Białej objęło patronatem medialnym.
Plakat

Zobacz także

2025-01-14, godz. 14:19, Patronaty - polecamy O jodze, Himalajach i podróży do Indii na spotkaniu z dr Niną Budziszewską Już w najbliższą sobotę (18.01) w namiocie WBP w Opolu odbędzie się spotkanie, które powinno zaciekawić wszystkich zainteresowanych Indiami, Himalajami i filozofią jogi. Tego dnia stolicę województwa odwiedzi ze swoją książką… » więcej 2025-01-14, godz. 12:46, Patronaty - polecamy Żydówka Miriam Synger na Opolskim Dniu Judaizmu W ramach Opolskiego Dnia Judaizmu Opole odwiedzi ortodoksyjna Żydówka Miriam Synger. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (16.01) w MBP w Opolu. Moderatorem będzie ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej z Wydziału Teologicznego… » więcej 2025-01-13, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z prof. Wiesławem Władyką Publicysta, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, literaturoznawca, historyk prasy, autor książek, dziennikarz od wielu lat związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie był szefem działu krajowego, a aktualnie jest komentatorem wydarzeń… » więcej 2025-01-13, godz. 11:43, Patronaty - polecamy Prof. Stanisław S. Nicieja na spotkaniu w Kędzierzynie-Koźlu z najnowszym tomem "Kresowej Atlantydy" Najwyraźniej nie ma końca, ciesząca się ogromną popularnością czytelników, seria wydawnicza ”Kresowa Atlantyda” - w lutym zeszłego roku ukazał się XX tom, tymczasem od września jest już w sprzedaży tom kolejny. Spotkanie… » więcej 2025-01-13, godz. 09:04, Patronaty - polecamy Salon Opolskiej Nauki zaprasza na spotkanie Franciszkanin, profesor nauk teologicznych, specjalista w zakresie biblistyki, członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich - ojciec prof. dr hab. Andrzej Sebastian Jasiński OFM, profesor emeritus Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »