Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-12-11, 16:16 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

30-lecie powstania Szkolnej Izby Regionalnej przy PSP nr 26 w Opolu

Kolaż zdjęć z posta na profilu "Ocalone Dziedzictwa" [źródło: https://www.facebook.com/ocalonedziedzictwa]
Kolaż zdjęć z posta na profilu "Ocalone Dziedzictwa" [źródło: https://www.facebook.com/ocalonedziedzictwa]
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Książąt Opolskich w Opolu już w najbliższy czwartek (12.12) będzie celebrować obchody 30-lecie powstania w swojej siedzibie Szkolnej Izby Regionalnej. Obchody odbędą się w ramach współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu w ramach projektu “Ocalone Dziedzictwo”, do którego szkoła dołączyła w lipcu tego roku. Szkoła mieści się przy ul. Groszowickiej 12. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:00.
Uroczyste otwarcie Szkolnej Izby Regionalnej odbyło się 30 listopada 1994 r. Aktualnie opiekunką tego miejsca jest dyrektorka szkoły Danuta Kamińska. Od samego początku w jego stworzeniu, podarowaniu również rodzinnych pamiątek, tj. chust, strojów ludowych, zdjęć, uczestniczyły Róża Okos i Anna Kośna.

Wśród eksponatów są: bifej ze zdobionymi szybkami w drzwiczkach, szafy, komody, stoły krzesła, wózki dziecięce, zegary, obrazy, maszyny do szycia, magiel, jak również porcelana, stroje ludowe. Znajdują się tam również elementy wyposażenia klas szkolnych. Elementem zbiorów są dokumenty działaczy Związku Polaków w Niemczech pochodzących z Grudzic, m.in.: Maksymiliana Kośnego, Jana Adamka, Franciszka Buhla, Piotra Nolepy.

Podczas obchodów 30-lecia Szkolnej Izby Regionalnej zostaną zaprezentowane wiersze o tematyce regionalnej, utwory muzyczne oraz występy grup dzieci. Na obchody zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. kuratorium, Rady Miasta Opola, Instytutu Śląskiego, założyciele tego miejsca, którzy są byłymi nauczycielkami, dyrekcja, twórczynie ludowe oraz przedstawiciele Rady Dzielnicy VI.

Dodajmy, że projekt „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”, w którym szkoła uczestniczy, to przedsięwzięcie realizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z podmiotami prowadzącymi izby pamięci.

Radio Opole 30-lecie powstania Szkolnej Izby Regionalnej przy PSP nr 26 w Opolu objęło patronatem medialnym.
Plakat

Zobacz także

2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej 2025-01-14, godz. 14:19, Patronaty - polecamy O jodze, Himalajach i podróży do Indii na spotkaniu z dr Niną Budziszewską Już w najbliższą sobotę (18.01) w namiocie WBP w Opolu odbędzie się spotkanie, które powinno zaciekawić wszystkich zainteresowanych Indiami, Himalajami i filozofią jogi. Tego dnia stolicę województwa odwiedzi ze swoją książką… » więcej 2025-01-14, godz. 12:46, Patronaty - polecamy Żydówka Miriam Synger na Opolskim Dniu Judaizmu W ramach Opolskiego Dnia Judaizmu Opole odwiedzi ortodoksyjna Żydówka Miriam Synger. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (16.01) w MBP w Opolu. Moderatorem będzie ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej z Wydziału Teologicznego… » więcej 2025-01-13, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z prof. Wiesławem Władyką Publicysta, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, literaturoznawca, historyk prasy, autor książek, dziennikarz od wielu lat związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie był szefem działu krajowego, a aktualnie jest komentatorem wydarzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »