Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-10-01, 15:29 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Wystawa malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego

Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
W 95. urodziny artysty Mariana Szczerby, a właściwie w przeddzień urodzin, czyli już w najbliższą sobotę (05.10) w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zostanie otwarta wystawa malarstwa. Ekspozycja nosi tytuł „Plurimos annos” i prezentuje prace ze zbiorów samego artysty, jego rodziny, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00 przy ul. Ozimskiej 10. Wstęp wolny.
Marian Szczerba od ponad 70 lat związany jest z Opole i nieustannie tworzy, inspirując kolejne pokolenia. Jako jeden z twórców opolskich struktur Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), wywarł ogromny wpływ na rozwój lokalnej sztuki, ale także zaangażował się w działalność pedagogiczną, pracując w latach 1959-1986 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, gdzie pełnił też funkcję wicedyrektora w latach 1970-1977.

Najważniejszą formą wyrazu zawsze jednak pozostawało malarstwo. Inspiruje go pejzaż, który na jego obrazach traci swoją dosłowność, zachęcając widza do refleksji. W twórczości Mariana Szczerby pojawiają się także prace, w których dominują formy organiczne, biologiczne oraz prace inspirowane muzyką. Tu także artysta pozostawia pole do interpretacji.

Marian Szczerba urodził się w Ząbkowicach Będzińskich. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu w 1955 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki osiedlił się w Opolu, gdzie współtworzył lokalną scenę artystyczną, jednocześnie uczestnicząc w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorami wystawy są Marta Podstawa-Boulkroune oraz Andrzej Lach, a samo wydarzenie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego. Organizatorem jest Muzeum Śląska Opolskiego. Radio Opole wystawę malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego objęło patronatem medialnym.

Ekspozycję będzie można oglądać do 15 stycznia 2025 r.
Plakat

Zobacz także

2024-06-10, godz. 14:21, Patronaty - polecamy Bieg na rzecz hospicjum dla dzieci w Opolu już w niedzielę na Wyspie Bolko Tu wszyscy mogą poczuć się zwycięzcami poprzez udzielenie swojej pomocy - całkowity dochód ze sprzedaży pakietów oraz prowadzonych kwest będzie przekazany na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu. Mowa o 'II Charytatywnym biegu… » więcej 2024-06-07, godz. 16:33, Patronaty - polecamy Organy w samo południe zabrzmią w niedzielę w Filharmonii Opolskiej Odrestaurowane organy w Filharmonii Opolskiej były w tym sezonie bohaterem comiesięcznych koncertów zatytułowanych „Organy w samo południe”. Ostatnia okazja posłuchania koncertu z tego cyklu już w najbliższą niedzielę (09.06… » więcej 2024-06-07, godz. 14:58, Patronaty - polecamy Recital Magdy Umer w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej Magda Umer wystąpi w niedzielę 16 czerwca w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Koncert zatytułowany „Wciąż się na coś czeka” rozpocznie się o godz. 18:00. Zostały ostatnie bilety! Tego… » więcej 2024-06-07, godz. 10:41, Patronaty - polecamy Terra Aqua w Opolu! Fascynujące tropikalne gatunki zwierząt i roślin na wystawie w CWK Pająki, skorpiony, żółwie, legwany, gekony, kameleony, węże, ryby, krewetki, ślimaki i kraby - to tylko niektóre z egzotycznych zwierząt, które wśród tropikalnych gatunków roślin, zaprezentowane zostaną na wyjątkowej wystawie… » więcej 2024-06-07, godz. 09:14, Patronaty - polecamy Opolszczyzna gospodarzem Mistrzostw Polski Masters 2024 w piłce ręcznej! Opolski Związek Piłki Ręcznej jest w tym roku gospodarzem zawodów finałowych o Mistrzostwo Polski Masters w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Dąbrowa, Komprachcice, Dobrzeń Wielki, Turawa - to w tych miejscach, w weekend (8-9.06)… » więcej
51525354555657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »