Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-05-13, 10:43 Autor: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Promotorem Polski!

[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznała tytuł Promotor Polski ze Śląska. Wśród uhonorowanych jest Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wydarzenie odbyło się 8 maja, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju. Należy promować tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i sukcesy, także te lokalne, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Bartłomiej Szewczyk - Historyk z wykształcenia, od 2011 r. Dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido – od 2013 - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z powodzeniem realizuje przedsięwzięcia, nie mające swych odpowiedników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, związane z rewitalizacją, nadaniem nowych funkcji, udostępnianiem i popularyzacją cennego dziedzictwa kultury górniczej Zabrza. Efekty jego działalności odbijają się szerokim echem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Za główny cel zawodowy Bartłomiej Szewczyk postawił sobie utworzenie w Zabrzu ośrodka kultury i turystyki górniczej o znaczeniu europejskim. Jednym z jego pierwszych działań było przygotowanie i przeprowadzenie w 2013 r. procesu połączenia dwóch zabrzańskich instytucji kultury: Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dawnego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (którego oddziałem był Skansen Górniczy Królowa Luiza – obiekt związany z jedną z najstarszych na Śląsku kopalń węgla kamiennego). Tym samym rozpoczęto proces, mający na celu ratowanie przemysłowego dziedzictwa miasta i budowanie ośrodka o znaczeniu europejskim.

Bartłomiej Szewczyk zarządza dziś wyjątkową instytucją, będącą jednocześnie muzeum, instytucją kultury, atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym a przy tym… zakładem górniczym, podlegającym ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze (m.in. z 4 czynnymi szybami kopalnianymi). Na Muzeum składają się bowiem dwa unikatowe w skali Europy kompleksy poprzemysłowe – Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Zrewitalizowana infrastruktura naziemna (ponad 30 obiektów w 4 lokalizacjach na terenie miasta) i podziemna (w tym ponad 10 km tras w podziemnych wyrobiskach z wciąż działającymi maszynami – atrakcja bez odpowiedników w całym świecie!) są bazą do prowadzenia bogatej działalności edukacyjnej, turystycznej i kulturalnej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne (w tym najstarsze w Europie węglowe podziemia udostępnione turystom) jak i atrakcje plenerowe (wśród nich Strefa Carnall, w której zachowano niemal kompletny system zabudowań kopalnianych z autentycznym wyposażeniem). Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, dedykowanego historii i dziedzictwu „czarnego węgla”. Równolegle z ruchem turystycznym w postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Muzeum cieszy się rosnącym zainteresowaniem branży eventowej. Liczba odwiedzających instytucję stale rośnie, w 2022 r. było to ponad 200 tys. osób. Tak bogata oferta jest efektem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę.

- To ogromny zaszczy odbierać wyróżnienie Promotora Polski. Dziękuję w imieniu całego zespołu pracowników, współpracowników i partnerów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ludzi, którzy stworzyli i rozwijają tę instytucję . Mam nadzieję, że codzienną pracą przyczyniamy się do utrwalenia historii i dziedzictwa Górnego Śląska. – powiedz dyrektor Bartłomiej Szewczyk chwilę po odebraniu wyróżnienia.

Zobacz także

2024-04-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poezja Baczyńskiego w klimatach rapowo-jazzowych na płycie "Oddycha miasto" - posłuchaj rozmowy z twórcą! Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Baczyński Projekt' to połączenie wierszy narodowego wieszcza zaśpiewane przez rapera Michała… » więcej 2024-04-15, godz. 21:39, Patronaty - polecamy Spotkanie z przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce już we wtorek w Opolu O historii i współczesności Romów - jednej z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych - opowie już w najbliższy wtorek (16.04) Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu… » więcej 2024-04-15, godz. 09:21, Patronaty - polecamy O rodzicielstwie zastępczym podyskutują w czwartek w Opolu Integracja środowisk zajmujących się rodzinną pieczą zastępczą oraz propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego w społeczeństwie województwa opolskiego - to główne cele konferencji, która już w najbliższy czwartek (18.04) odbędzie… » więcej 2024-04-15, godz. 08:42, Patronaty - polecamy I Międzynarodowa Konferencja "Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych" na UO Goście z Europy, USA, Japonii, Tajwanu, panele szkoleniowe, dyskusje i debaty - to wszystko już od środy (17.04) na Uniwersytecie Opolskim w ramach 3-dniowej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych:… » więcej 2024-04-12, godz. 17:48, Patronaty - polecamy "Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia w Staszicu" Pełen smakowitych atrakcji oraz wartościowych inspiracji dotyczących zdrowego odżywiania szykowanych jest w najbliższy piątek (19.04) w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu. To już kolejny raz, kiedy szkoła organizuje akcję… » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »