Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-16, 09:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją promujące ostatni tom "Kresowej Atlantydy"

Stanisław S. Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław S. Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w czwartek 29 lutego w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 20. Początek o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi o. prof. dr hab. Andrzej S. Jasiński OFM.

Równe, Janowa Dolina i Korzec - to trzy miejscowości kresowe opisane w jubileuszowym tomie. Dowiadujemy się w nich o magnackich zabawach, o siłaczu „Czerwona maska”, rtęciowej maści, bazaltowych autostradach, koreckiej porcelanie oraz o wielu innych biografiach i opowieściach.


Z profesorem o XX tomie "Kresowej Atlantydy" rozmawiał w audycji "Rewiry kultury" Mariusz Majeran. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.Równe to najliczniejsze miasto polskiego Wołynia, miasto Targów Wołyńskich, ale przede wszystkim to jego mieszkańcy i działacze, którym marzył się nowoczesny, „amerykański rozmach w budownictwie”, to świetni pisarze i poeci, jak Amos Oz, Zuzanna Ginczanka, Jan Śpiewak, Czesław Janczarski czy Stefan Szajdak. Janowa Dolina, zwana „wołyńską Gdynią” – nowoczesne, to z kolei wzorcowe miasteczko robotnicze przy słynnej kopalni bazaltu, i mieszkający tam marzyciele, którzy chcieli budować pierwsze polskie autostrady. I wreszcie Korzec – stolica polskiego fajansu i porcelany, gdzie powstawały dzieła zdobiące obecnie światowe muzea.

Przypomnijmy, że źródła, do których dotarł autor nie znajdują się w żadnym archiwum państwowym, znajdują się w zbiorach prywatnych, w albumach rodzinnych, w latami zbieranych relacjach rodzin kresowych.

Radio Opole objęło cykl „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych" patronatem medialnym. Książkę wydała opolska oficyna MS Bogusława Szybkowskiego.
Plakat
Okładka XX tomu 'Kresowej Atlantydy'

Zobacz także

2024-05-07, godz. 15:06, Patronaty - polecamy PRE/TEKSTY - nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu PRE/TEKSTY to tytuł nowej wystawy, którą od soboty (11.05) będzie można oglądać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jej autorami są studenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy opracowali graficznie teksty… » więcej 2024-05-07, godz. 14:48, Patronaty - polecamy Podróż po muzyce żydowsko-arabskiej na koncercie Navarrete Sefardi Project w sobotę w filharmonii Podróż po muzyce żydowskiej - zagrana przez 5-osobowy zespół muzyków - okraszona tańcem i śpiewem performerki, tancerki flamenco i trenerki głosu - Magdy Navarrete - taki koncert szykuje się w najbliższą sobotę (11.05) w Filharmonii… » więcej 2024-05-07, godz. 09:20, Patronaty - polecamy Maria Przebindowska bohaterką wyjątkowej wystawy w Galerii MBP "Zamostek" Postać znanej w Opolu chórmistrzyni, animatorki kultury i aktywnej wiceprezeski Towarzystwa Przyjaciół Opola, założycielki zespołu Camerton, charyzmatycznej i nietuzinkowej osoby - Marii Przebindowskiej zostanie przypomniana na wyjątkowej… » więcej 2024-05-06, godz. 12:41, Patronaty - polecamy "Harfa? Najlepiej dwie!". Wybierz się na koncert do Filharmonii Opolskiej „Concertino w dawnym stylu” na dwie harfy i orkiestrę smyczkową współczesnego polskiego kompozytora, laureata nagród w dziedzinie muzyki filmowej i radiowej Macieja Małeckiego to jeden z utworów, które wybrzmią piątkowy (10.05)… » więcej 2024-05-06, godz. 11:45, Patronaty - polecamy Koncert „Wolność jest w nas” już 10 maja w amfiteatrze. Zobacz, kto wystąpi! Radio Opole będzie na miejscu! Plejada gwiazd polskiej piosenki wystąpi 10 maja w opolskim amfiteatrze w ramach koncertu „Wolność jest nas”, który z okazji 20-lecia wejścia Polski i województwa opolskiego do Unii Europejskiej organizuje Urząd Marszałkowski Województwa… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »