Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-27, 16:41 Autor: materiały organizatora, oprac. AL

Wystawa „Gardło Diabła” Angeliki Markul w GSW

[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
[fot. Angelika Markul, Gardziel diabła, 2012, fragment instalacji, MS Łódź]
Do 5 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać instalację wideo oraz obiekty rzeźbiarskie i świetlne Angeliki Markul. Ekspozycja nosi tytuł „Gardło Diabła” i ma być okazją do spotkania z majestatycznymi siłami przyrody, z tym co przedludzkie (prehistoryczne), pozaludzkie oraz nieuniknione. Wernisaż już w najbliższy piątek (01.03) o godz. 18.00. Wstęp wolny!
Angelika Markul jest absolwentką École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA). W swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje, w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łącząc fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową, jej projekty zabrały ją do najbardziej odległych miejsc na świecie.

Wystawa prezentowana w Opolu inspirowana jest największą kaskadą wodospadu Iguaçu leżącego na granicy argentyńsko-brazylijskiej, zwanej Garganta del Diablo, czyli Gardłem Diabła lub Diabelską Gardzielą.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Kropiowski. Autorką oprawy graficznej - Patrycja Kucik. Radio Opole objęło wystawę Angeliki Markul patronatem medialnym.


Poniżej fragment tekstu kuratorskiego dotyczącego wystawy.

W momencie fiaska zarządzania planetarnego skutkującego wielkim wymieraniem gatunków i destabilizacją klimatu, optyka, w której człowiek przestaje być miarą wszystkich rzeczy, nie może dziwić, choć nie przestaje sprawiać, że czujemy się nieswojo. „Nieswojość” wydaje się kategorią całkiem adekwatną w obliczu tego, co odkrywa przed nami monumentalna gardziel. Potęgi przekraczające ludzkie możliwości uświadamiają antropocentryczną manię wielkości oraz arogancję „kolonizacyjnego” projektu panowania nad przyrodą. Przywracają pokorę wobec planety, na której mieszkamy, tajemnicy naszego pochodzenia i alternatywy przyszłości, gdzie człowiek nie jest już obecny
- czytamy w opisie kuratorskim wystawy.

Cały tekst kuratorski, a wkrótce także informacje o programie towarzyszącym wystawie można znaleźć na stronie https://galeriaopole.pl.
Plakat

Zobacz także

2024-02-08, godz. 14:58, Patronaty - polecamy „Od Straussa do miłości do Ziemi” zagrają w Nysie na szczytny cel Wsparcie Nyskiego Hospicjum, promowanie uzdolnionej artystycznie młodzieży, a do tego umożliwienie wszystkim zainteresowanym uczestnictwa w artystycznym wydarzeniu - to cele Charytatywnego Koncertu Noworocznego, który w tym roku został… » więcej 2024-02-06, godz. 18:50, Patronaty - polecamy Karatecy zmierzą się w sobotę w Dobrzeniu Wielkim To będzie jedno z największych wydarzeń sportowych w gminie Dobrzeń Wielki. Mowa o turnieju karate kyokusin, który odbędzie się w najbliższą sobotę (10.02) w hali przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim (ul. Namysłowska 94). Zawody… » więcej 2024-02-06, godz. 18:10, Patronaty - polecamy Bezpłatnie i bez skierowań do Krainy Zdrowia Dzieci zaprasza w sobotę do CWK w Opolu NFZ. Radio Opole będzie na miejscu! W najbliższą sobotę (10.02) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami dotyczących zdrowia dzieci i młodzieży. To akcja NFZ. Nie trzeba mieć skierowań, ani nie… » więcej 2024-02-06, godz. 17:13, Patronaty - polecamy Flet bohaterem Małej Akademii Instrumentów Gościem kolejnej w tym roku Małej Akademii Instrumentów, czyli warsztatów organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - będzie flecistka Małgorzata Hlawsa. Warsztaty odbędą się już w najbliższy poniedziałek (12.02) o… » więcej 2024-02-06, godz. 13:10, Patronaty - polecamy Wystawa "Twarze współczesnych poetów polskich" do 16 marca w Opolu Do 16 marca w Galerii WuBePe w Opolu będzie można oglądać wystawę 'Twarze współczesnych poetów polskich'. Składa się na nią 39 portretów - grafik autorstwa prof. Roberta Manowskiego, artysty i rektora Wyższej Szkoły Artystycznej… » więcej
85868788899091
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »