Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-06-19, 15:47 Autor: Agnieszka Lubczańska

Film "Adam Śmietański - zawód fotograf" - projekcja i spotkanie z twórcami już w piątek w MBP w Opolu

Film "Adam Śmietański - zawód fotograf" - spotkanie z twórcami już w piątek w MBP w Opolu
Film "Adam Śmietański - zawód fotograf" - spotkanie z twórcami już w piątek w MBP w Opolu
Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych opolskich artystów - fotografików działających po II wojnie światowej. Prezes Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, a potem także opolskiej delegatury Związku Polskich Artystów Fotografików. Adam Śmietański, bo o nim mowa, jest bohaterem filmu dokumentalnego zatytułowanego „Adam Śmietański – zawód fotograf”. Projekcja oraz spotkanie z twórcami filmu już w najbliższy piątek (23.06) w MBP w Opolu. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Adam Śmietański w Opolu zamieszkał w 1945 r., gdzie przy ul. Krakowskiej otworzył, funkcjonujący do 1977 r. - zakład fotograficzny „Foto-Wrzos”. Swoje prace – począwszy od I Wystawy Fotografiki w Opolu w czerwcu 1947 r. – prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia ilustrowały dziesiątki wydawnictw i kart pocztowych, były publikowane w licznych gazetach i czasopismach. Artysta na koniec życia popadł w zapomnienie i odosobnienie. Wskutek przewlekłej choroby, od 1978 r. przebywał w szpitalu w Klisinie – zamku koło Głubczyc, gdzie zmarł 7 grudnia 1992 r.

Autorem dokumentu przedstawiającego sylwetkę artysty fotografa Adama Śmietańskiego jest Jakub Przebindowski. W spotkaniu udział weźmie także operator i autor animacji wykorzystanych w filmie - Hektor Werios. Film ukazuje szereg nieznanych dotąd prac fotografa, a także jego ikoniczne zdjęcia świadczące o niepospolitym talencie oraz fotografie z prywatnego archiwum. Jest okazją do bliższego poznania artysty, a także przywołania obyczajowości i pejzażu Opola lat 50., 60. i 70.

Więcej o artyście, a także jego pracach można przeczytać na specjalnie poświęconej mu stronie internetowej tu: Adam Śmietański.

Film "Adam Śmietański - zawód fotograf"
  • scenariusz i reżyseria - Jakub Przebindowski
  • zdjęcia i animacje - Hektor Werios
  • montaż - Adam Synyszyn
  • muzyka - Ygor Przebindowski
  • w roli Adama Śmietańskiego - Robert Kibalskiw
  • konsultacja merytoryczna - Bogna Szafraniec (Muzeum Śląska Opolskiego)
Partner: Muzeum Śląska Opolskiego
Producenci: AB Production Warszawa i Towarzystwo Przyjaciół Opola

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Plakat

Zobacz także

2022-11-09, godz. 15:43, Patronaty - polecamy Jesienna wystawa drobnego inwentarza już w weekend w "Ostrodze" Opolskie Towarzystwo Hodowców Drobnego Inwentarza zaprasza na jesienną wystawę zwierząt hodowlanych. Wystawa odbędzie się najbliższy weekend (12-13.11) na terenie Ludowego Klubu Jeździeckiego „Ostroga” w Opolu-Bierkowicach przy… » więcej 2022-11-08, godz. 14:51, Patronaty - polecamy Akcja Movember 2022 Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Opole zaprasza na edukacyjną akcję profilaktyczną pod nazwą Movember. Listopad to miesiąc świadomości raka jąder i prostaty, stąd inicjatywa ma na celu zwiększenie… » więcej 2022-11-08, godz. 14:13, Patronaty - polecamy Wielkie śpiewanie dla Niepodległej w Głogówku W najbliższy czwartek (10.11) w Centrum Kultury w Głogówku odbędzie się V Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej Głogówek 2022, podczas którego wystąpią przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych gminy Głogówek… » więcej 2022-11-08, godz. 13:41, Patronaty - polecamy Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna już w najbliższy piątek (11.11), w Dniu Święta Niepodległości zagra uroczysty koncert. Początek o godz. 18:00. Zostały ostatnie bilety! » więcej 2022-11-05, godz. 17:06, Patronaty - polecamy Najnowszy oddział WBP - Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce – już otwarty! Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza do zwiedzania wystawy stałej „Niemcy w Polsce - historia i teraźniejszość” oraz wystawy czasowej „Obcy w swoim domu. O wykorzenieniu i utracie ojczyzny na przykładzie Śląska”… » więcej
188189190191192193194
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »