Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-13, 19:36 Autor: Barbara Więcek

Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW

GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
"Trzech to już tłum" - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca lat 70. XX wieku, aż do swojej śmierci w 2021 r. Tytuł ekspozycji "Trzech to już tłum" ma swoje źródło w cyklu grafik tworzonym przez artystę w latach 1979 – 1983 (oraz pochodne wariacje na ten temat w późniejszych latach). Stanowi komentarz do wszystkich introwertycznych cech postaci z prac Moryty, niezależnie od medium, którym się posługiwał.
Zygmunt Moryto urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę "outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu - pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje - głównie w Opolu. Kuratorki wystawy przeniosły zbiór prac z dawnej pracowni artysty do Galerii Sztuki Współczesnej, uzupełniając go o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

W opowieści o twórczości Zygmunta Moryty współistnieją dwa przenikające się wątki – malarstwa i grafiki warsztatowej. Pierwszą z dziedzin traktował jako szkice do drugiej, innym razem podkreślał, że tylko wtedy, gdy maluje, czuje się szczęśliwy. Ekspozycja w GSW ukazuje tę niezwykłą symbiozę.

W ramach wystawy prezentowany jest film pt. "Trzech to już tłum. P.S. Pies" autorstwa Andrzeja Levego Lewczaka. Fragmenty filmu zostały wplecione w ekspozycję główną. Film - w premierowej odsłonie - przedstawia postawę artystyczną i życiową artysty; dokonane wybory i ich konsekwencje.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Radio Opole objęło ekspozycję patronatem medialnym.

Zobacz także

2022-08-24, godz. 16:12, Patronaty - polecamy Rowerowa „Sztafeta Pokoju” uczci lokalne miejsca pamięci Upamiętnienie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej - to cel Rowerowej „Sztafety Pokoju”, która wyruszy w najbliższą niedzielę (28.08) godz. 9:30 z Cmentarza komunalnego w Byczynie. Trasa rajdu przebiegać będzie przez trzy województwa:… » więcej 2022-08-24, godz. 15:22, Patronaty - polecamy Festiwal Rękodzieła i Regionalnych Produktów. Popielove Folkowe już w niedzielę Promocja regionalnych twórców i rzemieślników - to idea II Festiwalu Rękodzieła i Regionalnych Produktów Popielove Folkowe, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (28.08) na Placu za Centrum Kultury w Popielowie. Festiwal potrwa… » więcej 2022-08-24, godz. 11:09, Patronaty - polecamy Dialogi (nie) oczywiste Rozmowa o sztuce to może nie rzecz codzienna, lecz często spotykana. A rozmowa sztuki... ze sztuką? Tego będzie można doświadczyć w Muzeum Powiatowym w Nysie. » więcej 2022-08-23, godz. 16:39, Patronaty - polecamy Mamy rady na odpady! Warsztaty, przedstawienie proekologiczne i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami - a wszystko to, by zachować naszą planetę czystą. 'Mamy rady na odpady' to cykl pikników, podczas których będzie można dowiedzieć się jak długo rozkłada… » więcej 2022-08-22, godz. 10:04, Patronaty - polecamy Miej serce i czytaj więcej! Narodowe Czytanie 2022 Akcja to niesłychana - literatura będzie czytana! Kolejny raz na początku września odbędzie się Narodowe Czytanie organizowane przez Prezydenta RP. W tym roku w gwiazdorskiej obsadzie czytane będzie dzieło Adama Mickiewicza - również… » więcej
209210211212213214215
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »