Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-13, 19:36 Autor: Barbara Więcek

Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW

GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
"Trzech to już tłum" - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca lat 70. XX wieku, aż do swojej śmierci w 2021 r. Tytuł ekspozycji "Trzech to już tłum" ma swoje źródło w cyklu grafik tworzonym przez artystę w latach 1979 – 1983 (oraz pochodne wariacje na ten temat w późniejszych latach). Stanowi komentarz do wszystkich introwertycznych cech postaci z prac Moryty, niezależnie od medium, którym się posługiwał.
Zygmunt Moryto urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę "outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu - pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje - głównie w Opolu. Kuratorki wystawy przeniosły zbiór prac z dawnej pracowni artysty do Galerii Sztuki Współczesnej, uzupełniając go o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

W opowieści o twórczości Zygmunta Moryty współistnieją dwa przenikające się wątki – malarstwa i grafiki warsztatowej. Pierwszą z dziedzin traktował jako szkice do drugiej, innym razem podkreślał, że tylko wtedy, gdy maluje, czuje się szczęśliwy. Ekspozycja w GSW ukazuje tę niezwykłą symbiozę.

W ramach wystawy prezentowany jest film pt. "Trzech to już tłum. P.S. Pies" autorstwa Andrzeja Levego Lewczaka. Fragmenty filmu zostały wplecione w ekspozycję główną. Film - w premierowej odsłonie - przedstawia postawę artystyczną i życiową artysty; dokonane wybory i ich konsekwencje.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Radio Opole objęło ekspozycję patronatem medialnym.

Zobacz także

2024-11-29, godz. 09:34, Patronaty - polecamy Junior Opole Orkiestra z koncertem w Filharmonii Opolskiej Niezapomniane hity ABBY, Queen czy The Beatles w unikalnym wykonaniu - tak w skrócie można nazwać to, co będzie się działo w najbliższy poniedziałek (02.12) w Filharmonii Opolskiej podczas koncertu Junior Opole Orkiestra. Podczas „Disco… » więcej 2024-11-28, godz. 09:27, Patronaty - polecamy Spotkanie z Bogdanem Rymanowskim Kultura, klasa, profesjonalizm i duża cierpliwość podczas rozmów z politykami - to jego cechy charakterystyczne. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i nagradzanych dziennikarzy w Polsce - Bogdan Rymanowski będzie dziś (28.11) gościem… » więcej 2024-11-27, godz. 10:34, Patronaty - polecamy VI Opolskie Forum Zawodowe o osobach niepełnosprawnych na rynku pracy - zobacz transmisję Skala zatrudnienia tych osób jest relatywnie niewielka, a to między innymi z tego powodu, że są niedostrzegani. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami. To im poświęcone będzie w tym roku spotkanie ekspertów i uczestników opolskiego… » więcej 2024-11-27, godz. 09:26, Patronaty - polecamy X Bieg Mikołajkowy w Żytniowie Popularyzacja masowych biegów rekreacyjnych i gminy Rudniki, bo to właśnie w tej gminie we wsi Żytniów, wystartuje - to główne cele Biegu Mikołajkowego. Wydarzenie odbędzie się już najbliższą niedzielę (01.12). Start biegu głównego… » więcej 2024-11-26, godz. 10:39, Patronaty - polecamy Premierowy pokaz filmu o Zofii Hajduk już w sobotę w MDK [ZDJĘCIA] Była działaczką Związku Polaków w Niemczech, żołnierką Armii Krajowej, była więziona w obozach koncentracyjnych. Należała do pokolenia Kolumbów, których lata młodości splotły się z krwawymi kartami historii Polski. Mowa o… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »