Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-04-19, 17:00 Autor: Źródło: togetair.eu

Oglądaj na żywo Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022!

Materiały organizatora
Materiały organizatora
Rosyjska agresja gwałtownie i głęboko zmieniła podejście Unii Europejskiej do rynku energii. Radykalnie wzrosło znaczenie bezpieczeństwa energetycznego i konieczność zdywersyfikowania dostaw oraz obniżenia zależności od Rosji. Europa staje dziś przed kluczowymi wyzwaniami: jak wyznaczyć nową drogę do neutralności klimatycznej w 2050? Czy możliwe jest zapewnienie odpowiednio dużych i tanich dostaw gazu z innych kierunków? I ile to wszystko będzie kosztowało społeczeństwo i gospodarkę? To będą główne pytania, na jakie będą szukać odpowiedzi uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
Trzy dni, trzydzieści debat, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się tegoroczny Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 (20-22.04). Dyskusje będzie można śledzić na żywo, bo Radio Opole, jako członek Audytorium 17 włącza się w promocję tego ważnego wydarzenia. W tym artykule osadzimy linki do debat, które będą odbywać się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorzy zapraszają też do uczestnictwa w rozmowach – w tym przypadku wymagana jest rejestracja: więcej informacji na: togetair.eu

Studio 1.:

Studio 2.:

– Obecna sytuacja geopolityczna wpływa na wiele aspektów związanych z polityką energetyczną i powoduje konieczność podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych kroków, ale również weryfikacji założeń polityki długoterminowej. Dlatego istniejące filary Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. uzupełniliśmy o suwerenność energetyczną. Jako resort klimatu i środowiska jesteśmy zdeterminowani i podejmujemy zdecydowane działania, które pozwolą na derusyfikację polityki energetycznej. Wysiłek ten musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale też dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

– Inwazja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje gospodarcze pokazuje, jak kluczowa dla Europy jest suwerenność energetyczna. Bezpieczeństwo energetyczne Polski zależne jest nie tylko od tego czy posiadać będziemy zakontraktowane dostawy surowców, ale też skąd będą one pochodzić. Dywersyfikacja źródeł musi postępować więc krok w krok wraz z bardzo dynamicznym rozwojem nisko- i zeroemisyjnych jednostek wytwórczych – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

Rosyjski atak na Ukrainę podważył fundamenty dotychczasowego myślenia o kierunkach transformacji energetycznej w Europie. Unia Europejska stanęła przed pilną potrzebą przewartościowania dotychczasowych założeń dotyczących tempa zmian, używanych technologii oraz – przede wszystkim – roli gazu jako paliwa przejściowego w procesie. Dostosowanie planów transformacji proklimatycznej do nowej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej będzie wiodącym tematem licznych paneli Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

– Obecna sytuacja geopolityczna wskazała, że europejska transformacja energetyczna pomijała aspekt bezpieczeństwa energetycznego, uznając sens i konieczność opierania się na gazie ziemnym, jako tzw. przejściowym paliwie. Brutalna agresja Rosji, czyli głównego dostawcy tego surowca do UE, powinna zmienić to nastawienie. Unia powinna w znacznie większej mierze oprzeć się na własnych zasobach – na źródłach odnawialnych oraz energetyce jądrowej, która również gwarantuje istotny stopień suwerenności energetycznej – komentuje Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.

Sprawdź program spotkań.

Organizator główny: Fundacja Czyste Powietrze
Współorganizator: Fundacja Pozytywnych Idei
Radio Opole, jako członek Audytorium 17, włącza się w promocję Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

"Gorące krzesła" - wywiady z 20 kwietnia:
Zmiany klimatyczne to nic nowego - co zatem się dzieje?

OZE - marzenie czy realna wizja?


Geopolityka a polityka klimatyczna


OZE szansą na problemy geopolityczne


Jaka jest wizja komisji na sytuacje geopolityczną i ceny energii?


Jakie paliwa powinniśmy wykorzystywać w transformacji energetycznej?


Jak w kontekście sytuacji geopolitycznej spełnić cele klimatyczne?


Jakie wyzwania stoją przez polską energetyką?


Neutralność emisyjna - co to oznacza?



Zobacz także

2021-11-04, godz. 15:59, Patronaty - polecamy Głogówek zaprasza na IV Gminny przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej W 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada, Szkoła Podstawowa nr 2 im. H. Sienkiewicza w Głogówku zaprasza wszystkich przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Głogówek na IV Gminny… » więcej 2021-11-03, godz. 21:38, Patronaty - polecamy Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z partnerami zapraszają na obchody Tygodnia Patriotycznego. Wydarzenie odbędzie się od 10 do 17 listopada. W programie:… » więcej 2021-11-03, godz. 16:30, Patronaty - polecamy Wernisaż i zaduszki jazzowe jeszcze w tym tygodniu w Filharmonii Opolskiej W piątek (05.11) w galerii Filharmonii Opolskiej odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Mariana Solisza, a w sobotę (06.11) Zaduszki Jazzowe. » więcej 2021-11-03, godz. 14:04, Patronaty - polecamy IX Festiwal Piosenki Jesiennej Przedszkolaka Przedszkolaki z całej gminy Głogówek wezmą udział w Festiwalu Piosenki Jesiennej organizowanym przez Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym w Twardawie. Festiwal odbędzie się w najbliższy czwartek (04.11). Początek o godz… » więcej 2021-11-02, godz. 16:42, Patronaty - polecamy IV Festiwal Artystyczny "Tobie Polsko" - gala finałowa już w niedzielę w Krasiejowie 37 wykonań solistek i jednego solisty oraz 56 prac plastycznych zostało poddanych ocenie przez jury IV Festiwalu Artystycznego 'Tobie Polsko'. Festiwal jest okazją do uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Laureaci zaprezentują… » więcej
256257258259260261262
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »