Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-03-02, 16:36 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w namiocie WBP. Wprowadzenie do wystawy przedstawi Marcin Barcz, były sekretarz Władysława Bartoszewskiego, współtwórca wystawy. Z kolei swoimi wspomnieniami o autorze maksymy „warto być przyzwoitym” podzieli się prof. Stanisław S. Nicieja. Przewidziano także występ kwartetu smyczkowego Angelus.

Przypomnijmy, że rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie: „warto być przyzwoitym”. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł 7 lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra. Jesienią 2014 roku profesorowi został nadany tytuł honorowego obywatela Opola, jest też doctorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.


Wystawa opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Ekspozycja - pod patronatem Radia Opole - będzie dostępna do 2 kwietnia.

Poniżej tekst przesłany przez organizatorów wystawy - Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.


POD PRĄD Opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).


PAMIĘĆ
obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.


POJEDNANIE
ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.

Plakat wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Zobacz także

2021-12-08, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na IV Kiermasz Bożonarodzeniowy Co zrobić by poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Przyjechać w sobotę (11.12) do Muzeum Wsi Opolskiej i wziąć udział IV Kiermaszu Bożonarodzeniowy! Wydarzenie potrwa od 12:00 do 16:00 przy ul. Wrocławskiej 174 w Opolu. » więcej 2021-12-08, godz. 11:48, Patronaty - polecamy Wystawa "Tradycje dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała" Wniosek pt. „Tradycja dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała” otrzymał pozytywną rekomendację Komisji UNESCO do wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W związku z tym wydarzeniem… » więcej 2021-12-06, godz. 21:24, Patronaty - polecamy IX Festiwal Spektakli Profilaktycznych z konkursem plastycznym 'Maski zostawimy na scenie' to tytuł Festiwalu Spektakli Profilaktycznych, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Opolu. Tradycyjnie oprócz spektakli ocenione zostaną prace plastyczne. Zgłoszenia na oba konkursy można przesyłać… » więcej 2021-12-06, godz. 18:27, Patronaty - polecamy XIII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki od środy do czwartku Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki 'Zielony Feniks' już po raz trzynasty organizuje w Opolu Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Tegoroczny poświęcony będzie problemom ekonomicznym w energetyce. Oficjalne otwarcie w najbliższą… » więcej 2021-12-06, godz. 16:29, Patronaty - polecamy Jak wygląda dziś „Frotex”? O tym na nowej wystawie fotografii Wojciecha Brzeszczaka Ta wystawa powinna w szczególności zainteresować mieszkańców Prudnika i tych wszystkich, którzy byli w jakikolwiek sposób związani z zakładem Frotex - niegdyś największym polskim producentem ręczników frotowych. Mowa o wystawie… » więcej
248249250251252253254
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »