Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-03-02, 16:36 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w namiocie WBP. Wprowadzenie do wystawy przedstawi Marcin Barcz, były sekretarz Władysława Bartoszewskiego, współtwórca wystawy. Z kolei swoimi wspomnieniami o autorze maksymy „warto być przyzwoitym” podzieli się prof. Stanisław S. Nicieja. Przewidziano także występ kwartetu smyczkowego Angelus.

Przypomnijmy, że rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie: „warto być przyzwoitym”. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł 7 lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra. Jesienią 2014 roku profesorowi został nadany tytuł honorowego obywatela Opola, jest też doctorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.


Wystawa opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Ekspozycja - pod patronatem Radia Opole - będzie dostępna do 2 kwietnia.

Poniżej tekst przesłany przez organizatorów wystawy - Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.


POD PRĄD Opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).


PAMIĘĆ
obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.


POJEDNANIE
ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.

Plakat wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Zobacz także

2022-02-16, godz. 14:20, Patronaty - polecamy Izabela Trojanowska bohaterką książki Leszka Gnoińskiego. Spotkanie z autorem już wkrótce w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza 24 lutego na spotkanie z Leszkiem Gnoińskim. Pretekstem jest książka będąca zbiorem rozmów z Izabelą Trojanowską i jej przyjaciółmi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00. Poprowadzi je Sylwia… » więcej 2022-02-15, godz. 14:52, Patronaty - polecamy Spotkanie z poetą i prozaikiem Łukaszem Barysem Jego debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Łukasz Barys w najbliższy wtorek (22.02) odwiedzi Opole! Spotkanie rozpocznie… » więcej 2022-02-14, godz. 14:35, Patronaty - polecamy Wystawa fotografii "Obiekty (Frotex 2021)" w Opolu jeszcze do 20 lutego Jeszcze tylko do niedzieli (20.02) w Galerii Aneks przy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać wystawę 'Obiekty (Frotex 2021)', która pokazuje, jak aktualnie wygląda zakład będący niegdyś największym polskim producentem… » więcej 2022-02-10, godz. 14:45, Patronaty - polecamy Filharmonia zamieni się w stolicę polskiej pieśni i arii „Stolica polskiej arii i pieśni” - to tytuł koncertu kameralnego, na który w najbliższy piątek (11.02) zaprasza Filharmonia Opolska. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00 w sali koncertowej. » więcej 2022-02-09, godz. 13:00, Patronaty - polecamy Koncert charytatywny "Serce dla Antosia" już w tę niedzielę. Na scenie wystąpi Grażyna Łobaszewska Antoś Dziaczuk z Wołczyna potrzebuje jeszcze 7,5 miliona złotych na najdroższy lek świata! Chłopiec cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Do akcji pomocy postanowiło przyłączyć się Centrum Kultury w Kluczborku, organizując… » więcej
244245246247248249250
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »