Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-03-02, 16:36 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w namiocie WBP. Wprowadzenie do wystawy przedstawi Marcin Barcz, były sekretarz Władysława Bartoszewskiego, współtwórca wystawy. Z kolei swoimi wspomnieniami o autorze maksymy „warto być przyzwoitym” podzieli się prof. Stanisław S. Nicieja. Przewidziano także występ kwartetu smyczkowego Angelus.

Przypomnijmy, że rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie: „warto być przyzwoitym”. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł 7 lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra. Jesienią 2014 roku profesorowi został nadany tytuł honorowego obywatela Opola, jest też doctorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.


Wystawa opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Ekspozycja - pod patronatem Radia Opole - będzie dostępna do 2 kwietnia.

Poniżej tekst przesłany przez organizatorów wystawy - Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.


POD PRĄD Opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).


PAMIĘĆ
obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.


POJEDNANIE
ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.

Plakat wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Zobacz także

2022-04-04, godz. 13:50, Patronaty - polecamy Trwa VII Tydzień Muzykologii na UO - poznaj program tegorocznych wydarzeń! II Ogólnopolska Konferencja Naukowa CREARE ET CANTARE rozpoczęła tegoroczne święto Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, VII Tydzień Muzykologii na UO to doskonała propozycja dla wszystkich… » więcej 2022-03-30, godz. 14:36, Patronaty - polecamy I Bieg wiosenny po zdrowie już w sobotę (02.04) – wciąż można się zapisać! Wiosenny Bieg po Zdrowie to dobra okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności na dystansach 5 i 10 km, ale też, aby wraz z nadchodzącą wiosną rozpocząć swoją aktywność sportowo-rekreacyjną. Swoich sił będą mogli spróbować zarówno… » więcej 2022-03-30, godz. 13:08, Patronaty - polecamy „Nie traćmy pamięci” – finał XXIX edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej już w piątek! Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych po raz kolejny zaprasza na wspólne oddanie hołdu poległym i wyrażenie pamięci o tych, którzy w latach… » więcej 2022-03-29, godz. 16:15, Patronaty - polecamy 18 Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej – zobacz co w programie i weź udział! „Czytam tu, czytam tam” - to hasło tegorocznych Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, które po raz 18. organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. W programie m.in. wieczór z baśniami Andersena, spotkania z autorami książek… » więcej 2022-03-28, godz. 16:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z czołową pisarką Ukrainy Oksaną Zabużko już w czwartek w Opolu Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad 20 książek, laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych Oksana Zabużko w najbliższy czwartek (31.03) odwiedzi Opole. Z pisarką będzie można się spotkać w namiocie WBP w… » więcej
236237238239240241242
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »