Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-03-02, 16:36 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
Władysław Bartoszewski [fot. Dominik Golenia / Flickr.com]
„Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek (07.03) zostanie otwarta wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20). Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w namiocie WBP. Wprowadzenie do wystawy przedstawi Marcin Barcz, były sekretarz Władysława Bartoszewskiego, współtwórca wystawy. Z kolei swoimi wspomnieniami o autorze maksymy „warto być przyzwoitym” podzieli się prof. Stanisław S. Nicieja. Przewidziano także występ kwartetu smyczkowego Angelus.

Przypomnijmy, że rok 2022 Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2021 roku został ustanowiony Rokiem Władysława Bartoszewskiego, człowieka wszechstronnego, wielkiego patrioty, dyplomaty, działacza społecznego i polityka, w uznaniu jego zasług dla kraju.

Władysław Bartoszewski zapisał się w polskiej świadomości zbiorowej głównie dzięki maksymie: „warto być przyzwoitym”. Stwierdzenie to przyświecało mu w ciągu całego długiego życia, przypadającego na okres wojny, Polski Ludowej oraz budowania dojrzałej demokracji. I chociaż profesor Bartoszewski odszedł 7 lat temu, jego spuściznę intelektualną ciągle przywołuje wielu rodzimych polityków i ludzi pióra. Jesienią 2014 roku profesorowi został nadany tytuł honorowego obywatela Opola, jest też doctorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.


Wystawa opowiada o przepełnionym duchem wolności człowieku, który stawiał opór wobec wszelkich form ucisku i w obliczu zła nie pozostawał obojętny. Stanowi też opowieść o najnowszej historii Polski i Europy Środkowej. Ekspozycja - pod patronatem Radia Opole - będzie dostępna do 2 kwietnia.

Poniżej tekst przesłany przez organizatorów wystawy - Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.


POD PRĄD Opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, okresie prześladowań przez władze komunistycznej Polski, a także działalności opozycyjnej Władysława Bartoszewskiego, (m.in. tajnej współpracy z rozgłośnią polską Radia Wolna Europa, dla której przygotowywał on regularne sprawozdania).


PAMIĘĆ
obejmuje rozdział biografii Bartoszewskiego, który dla niego samego stanowił najważniejszą życiową misję: zachowanie od zapomnienia głosów ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy. Przedstawia zaangażowanie Bartoszewskiego w działalność Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz powołanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, dbającej o konserwację i utrzymanie miejsca pamięci.


POJEDNANIE
ukazuje Bartoszewskiego w jego najbardziej chyba znanej roli – jako dyplomatę, polskiego ambasadora w Austrii, dwukrotnego ministra spraw zagranicznych i wreszcie pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Władysław Bartoszewski pozostanie w pamięci wielu z nas jako „budowniczy mostów”.

Plakat wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie” - wystawa

Zobacz także

2022-09-05, godz. 20:24, Patronaty - polecamy Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna świętuje 20-lecie 'Miodowo-mleczne smaki' - pod takim hasłem w najbliższy piątek (09.09) na Rynku w Kluczborku odbędzie się Jarmark Ziemi Kluczborsko-Oleskiej. Wydarzenie odbywa się w ramach kluczborskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 20-lecia… » więcej 2022-09-02, godz. 20:30, Patronaty - polecamy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Kluczborku Spotkania, seans filmowy, spektakle, Marsz dla Życia i Rodziny, piknik rodzinny, wystawa z okazji 35-lecia parafii, spacer z przewodnikiem szlakiem miodu po Kluczborku, konkurs plastyczny, warsztaty dla małżeństw, koncert uwielbienia -… » więcej 2022-09-02, godz. 19:12, Patronaty - polecamy Konferencja "Savoir-vivre w szkole" Jak wzajemnie się odnosić do siebie? Co to jest precedencja? Czy w szkole obowiązuje dress code? Między innymi na te pytania padnie odpowiedź podczas dwóch spotkań zatytułowanych 'Savoir vivre w szkole'. Spotkanie w poniedziałek (05.09)… » więcej 2022-09-01, godz. 17:51, Patronaty - polecamy 100. rocznica powstania stowarzyszeń i organizacji spod znaku “Rodła” W ramach obchodów 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, powstania Związku Polaków w Niemczech i szeregu innych wydarzeń sprzed wieku, wieńczących lata walk o odrodzenie Polski z Górnym Śląskiem w jej granicach… » więcej 2022-08-30, godz. 15:24, Patronaty - polecamy CykloOpawy, czyli kolarski weekend w Głuchołazach Gratka dla fanów kolarstwa górskiego już w weekend (3-4.09) szykuje się w Głuchołazach. To już tradycja, że w pierwszy weekend września w sercu Gór Opawskich rozgrywane są te zawody. W sobotę (03.09) rozegrany zostanie wyścig… » więcej
205206207208209210211
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »