Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-01-26, 13:40 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Wszystko jest, tylko ludzi nie ma..." - premiera wyjątkowej książki

„Wszystko jest, tylko ludzi nie ma..." - premiera wyjątkowej książki
"Wszystko jest, tylko ludzi nie ma..." - to tytuł książki zawierającej rozmowy ze świadkami czasu, osobami, które przeżyły II wojnę światową i pamiętają lata 1945-47. Odnalezienia ich, nagrania wspomnień, a później spisania i zredagowania opowieści sprzed ponad 70 lat podjęli się pracownicy Muzeum Ziemi Prudnickiej. Spotkanie z autorami odbędzie się 15 lutego o godz. 18:00 w prudnickim kinie „Diana” przy ulicy Mickiewicza 1. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się 27 stycznia - tego dnia osoby, które mają wejściówki i zaproszenie na nie będą mogły odebrać bezpłatne egzemplarze w godz. 19:00 – 20:00.
Książka zawiera opracowanie ponad 40 wspomnień przesiedleńców - mieszkańców powojennego Prudnika przybyłymi na Ziemię Prudnicką bądź zmuszonymi do opuszczenia tej Ziemi w wyniku decyzji wielkich mocarstw i przesunięcia granic państwowych.

Więcej o tej publikacji rozmawialiśmy ostatnio z dyrektorem Muzeum Ziemi Prudnickiej, Wojciechem Dominiakiem w audycji „Na afiszu” (25.01.2022) – posłuchaj tu.


Prof. dr hab. Danuta Kisielewicz w recenzji wydawniczej napisała m.in.: „[…] wspomnienia ukazują historię przesiedleńców zarówno z ziemi utraconej, jak i nowej małej ojczyzny, w której przyszło im żyć. Przywołują pamięć o tych, którzy stracili życie, pokazują, w jaki sposób ich […] doświadczenia życiowe wpłynęły na kształtowanie współczesnego krajobrazu kulturowego powiatu prudnickiego […] i stanowią cenne źródło wiedzy historycznej i społecznej. […] Wojna jest tragedią nie tyko jednego narodu, lecz wielu. Cierpienia nie da się wartościować. Wspólne doświadczenia zbliżały ludzi, którzy potrafili sobie pomagać, żyć w zgodzie, cieszyć się pokojem i dbać o niego jak o własne życie. Opowiedziane historie uczą pokory i szacunku wobec ludzkich doświadczeń”.


Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie „Odnowa Wsi Biedrzychowice”, Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Prudnicki Ośrodek Kultury. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.


Książka została wydana w ramach zadania publicznego „Wspomnienia. Ziemia Prudnicka w latach 1945-1947” dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Wiosną zaplanowano dodatkowo spotkania autorskie w Biedrzychowicach - szczegóły wkrótce.


Zobacz także

2024-09-05, godz. 08:48, Patronaty - polecamy Narodowe Czytanie z "Pegazem" już w sobotę przed GSW w Opolu W najbliższą sobotę (07.09) po raz trzynasty odbędzie się akcja wspólnego czytania dzieł rodzimej literatury. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. W Opolu akcja odbędzie się m.in. na placu… » więcej 2024-09-05, godz. 08:00, Patronaty - polecamy Piknik w klimatach Dzikiego Zachodu w Nysie już dziś To impreza integrująca osoby niepełnosprawne. Organizowana jest przy ogromnym zaangażowaniu podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie, ich rodziców, opiekunów i ludzi dobrej woli, wspierających… » więcej 2024-09-05, godz. 07:59, Patronaty - polecamy CykloOpawy, czyli kolarski weekend w Głuchołazach - To już kolejny raz kiedy będziemy się ścigać po najpiękniejszej zdrojowej części miasta - Górze Parkowej. Lata mijają, kolejne pokolenia, zmienia się sprzęt, a góra nadal puszcza oko do „wariatów na 2 kółkach” - tak to… » więcej 2024-09-04, godz. 09:05, Patronaty - polecamy Wernisaż, finisaż, spektakl i warsztaty. Dzieje się w Muzeum Śląska Opolskiego W tym tygodniu Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na wiele interesujących wydarzeń, które z pewnością przyciągną miłośników sztuki i kultury. Szykowany jest wernisaż, finisaż, spektakl oraz warsztaty. » więcej 2024-09-03, godz. 15:12, Patronaty - polecamy Janusz Radek gwiazdą "Zamczyska" Mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji Janusz Radek będzie w tym roku gwiazdą Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko”, które odbędą się już w najbliższą sobotę (07.09) w Dąbrowie pod Opolem. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »