Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-12-06, 16:29 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak wygląda dziś „Frotex”? O tym na nowej wystawie fotografii Wojciecha Brzeszczaka

14. Zimowy Las Sztuki w Teatrze EkoStudio. Fotografia Wojciecha Brzeszczaka - Eko Liść Dramat. [fot. Mariusz Majeran]
14. Zimowy Las Sztuki w Teatrze EkoStudio. Fotografia Wojciecha Brzeszczaka - Eko Liść Dramat. [fot. Mariusz Majeran]
14. Zimowy Las Sztuki w Teatrze EkoStudio [fot. Mariusz Majeran]
14. Zimowy Las Sztuki w Teatrze EkoStudio [fot. Mariusz Majeran]
Ta wystawa powinna w szczególności zainteresować mieszkańców Prudnika i tych wszystkich, którzy byli w jakikolwiek sposób związani z zakładem Frotex - niegdyś największym polskim producentem ręczników frotowych. Mowa o wystawie zatytułowanej „Obiekty (Frotex 2021)”. Autorem zdjęć jest znany opolski fotograf i filmowiec – Wojciech Brzeszczak. Wystawę można oglądać od 10 grudnia w Galerii na Poddaszu Prudnickiego Domu Kultury.
- Od wielu lat chciałem zobaczyć, co dzieje się w zakładzie, który kiedyś tętnił życiem. Mieszkając w Prudniku często przechodziłem obok hal, z których wydobywały się dźwięki pracujących maszyn. Wszystko było trochę tajemnicze, bo przecież nie można było wejść do fabryki ot tak i popatrzeć, co się w niej dzieje. Minęło ponad czterdzieści lat i udało mi się wejść do środka. Widok był przerażający… - tak na wystawę zdjęć swojego autorstwa zaprasza jej autor [źródło: https://www.facebook.com/wojciech.brzeszczak.7].

Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex” im. Powstańców Śląskich S.A. zlikwidowane zostały w 2014 roku. Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją wyrobów włókienniczych przez 165 lat. Do 2010 roku był to największy pracodawca w Prudniku. W latach świetności pracowało tam 4 tysiące osób [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki].

Druga prezentacja wystawy planowana jest w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na przełomie stycznia i lutego 2022.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno, bo podczas 14. Zimowego Lasu Sztuki Wojciech Brzeszczak otrzymał EKO Liścia w kategorii Dramat za pracę będącą fragmentem cyklu "Obiekty".

Radio Opole jest patronem medialnym ekspozycji.

Plakat

Zobacz także

2024-11-13, godz. 16:02, Patronaty - polecamy Muzyczno-liturgiczne warsztaty w Głogówku uświetni Adwentowy Koncert Pieśni Chóralnych z utworami emerytowanego organisty Katedry Opolskiej Diecezjalni duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają wszystkich chórzystów, kantorów, śpiewaków, organistów, kapłanów, siostry zakonne i osoby indywidualne na muzyczno-liturgiczne warsztaty, które odbędą się od 29 listopada… » więcej 2024-11-13, godz. 13:30, Patronaty - polecamy Szkółki pływackie zmierzą się w Mistrzostwach Opola Kryta pływalnia „Wodna Nuta” stanie się miejscem zmagań szkółek pływackich. Zawodnicy powalczą o Puchar Prezydenta Miasta Opola. W zeszłym roku udział w wydarzeniu wzięło 349 zawodników i okazało się, że było to największa… » więcej 2024-11-13, godz. 08:49, Patronaty - polecamy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już w piątek Odbywa się 15 listopada co roku od 14 lat, adresowany jest do szkół - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, czyli niezwykłe święto matematyki, które w wielu szkołach trwa nawet kilka tygodni. W wydarzeniu bierze udział tysiące uczestników… » więcej 2024-11-08, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2024-11-08, godz. 10:20, Patronaty - polecamy "Czas nas uczy pogody" po raz kolejny udowodnią seniorzy na festiwalu w Komprachcicach Śpiewana przez Grażynę Łobaszewską do tekstu Jacka Cygana znana piosenka z muzyką Krzesimira Dębskiego 'Czas nas uczy pogody' od kilku lat jest tytułem i mottem Festiwalu Piosenki Seniorów, który odbywa się w Komprachcicach. W tym… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »