Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-03, 21:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń

[fot. Łukasz Nawara]
[fot. Łukasz Nawara]
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu pełen wydarzeń
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - inauguracja
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - inauguracja
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - spotkanie z Zofią Czechlewską
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - spotkanie z Zofią Czechlewską
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskic
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskic
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - pokaz filmu
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - pokaz filmu
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - seminarium naukowe
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - seminarium naukowe
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - wykład
Tydzień Patriotyczny w Kędzierzynie-Koźlu - wykład
Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu wraz z partnerami zapraszają na obchody Tygodnia Patriotycznego. Wydarzenie odbędzie się od 10 do 17 listopada. W programie: wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości, wykład, defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, spotkanie z autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”, pokaz filmu „Cud Nad Wisłą” oraz seminarium naukowe. Uroczysta inauguracja Tygodnia Patriotycznego odbędzie się 11 listopada.
Wszystkie wydarzenia będą organizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi i obostrzeniami sanitarnymi. Każde wydarzenie będzie transmitowane on-line na fanpage’ach muzeum na portalu Facebook - zobacz tu.

Polska niczym "Feniks z popiołu" powstała po 123 latach niewoli. Osiągnięto to dzięki wielkiej odwadze i ofiarności Polaków, którzy przekazywali kolejnym pokoleniom polskie tradycje, język, historię i poczucie przynależności do Państwa Polskiego. Wykład „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy” odbędzie się 12 listopada o godz. 17:00, a wygłosi go dr hab., profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego Marek Białokur.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich zrzesza ludzi kultywujących jego tradycje i historię. Ułani szwadronu posiadają umiejętności kawalerzystów II RP, szkoląc się we władaniu białą bronią (szablą i lancą), musztrze konnej czy strzelectwie. W ramach Tygodnia Patriotycznego planowane jest spotkanie przywracające pamięć o kawalerii i kawalerzystach.

W Polsce na przestrzeni wieków powstało kilka charakterystycznych tańców, które wywarły wpływ na budowanie kultury narodowej i tradycji muzycznej. Określa się je mianem Polskich Tańców Narodowych. Należą do nich: polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak. Tańce te wywodzą się z tradycji ludowych, wiejskich, z którymi są silnie utożsamiane, z czasem jednak zostały przysposobione przez wyższe warstwy społeczne i wyniesione do rangi symbolu narodowego. Jak odróżnić kujawiaka od krakowiaka? Czym charakteryzuje się polonez? Jakie cechy choreotechniki ma mazur i oberek? Na te i inne pytania odpowie Zofia Czechlewska. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz tańców narodowych w strojach narodowych w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Tygodnia Patriotycznego będzie pokaz filmu „Cud Nad Wisłą”. Film powstał w 1921 r., zaledwie kilka miesięcy po Bitwie Warszawskiej, która miała decydujący wpływ na wygraną Polski w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego reżyserem jest Ryszard Bolesławski, uczestnik bitwy, aktor słynnego moskiewskiego MChAT-u i jeden z najważniejszych reżyserów Hollywood lat 30. Dramat przedstawia losy rodziny Wieruniów na tle wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doskonałą obsadę aktorską (to jedyny film, w którym możemy zobaczyć na ekranie legendarnych ówcześnie aktorów teatralnych: Honoratę Leszczyńską i Wincentego Rapackiego) film cieszył się bardzo dużą oglądalnością wśród polskich widzów. Jego akcja rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie bohaterów filmu zostaje zakłócone przez wojnę z bolszewikami. Po wielu niespokojnych i dramatycznych sytuacjach, przychodzi czas na Bitwę Warszawską, która decyduje o zakończeniu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

Głównymi organizatorami Tygodnia Patriotycznego są Muzeum Ziemi Kozielskiej i Gmina Kędzierzyn-Koźle. Partnerami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Instytut Śląski, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Głównym Sponsorem i Honorowym Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Program Tygodnia Patriotycznego w Kędzierzynie-Koźlu:

11 listopada, godz. 15:00
Wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okresu odzyskania przez Polskę Niepodległości
Śpiew i prowadzenie koncertu: Izabela Migocz
Akompaniament: Katarzyna Rzeszutek

12 listopada, godz. 17:00
Wykład prof. dr hab. Marka Białokura z Uniwersytetu Opolskiego pt. „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy”

14 listopada, godz. 11:00
Defilada i prezentacja Kawalerzystów Ochotniczego Szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich
Trasa Defilady:
Rozpoczęcie: ul. Pamięci Sybiraków 8
Kierunek: do parkingu przy Muzeum ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5

15 listopada, godz. 12:00
Spotkanie autorskie z Zofią Czechlewską, autorką książki pt. „Polskie Tańce Narodowe”

16 listopada, godz. 17:00
Pokaz archiwalnego filmu pt. „Cud Nad Wisłą” prezentowanego przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy

17 listopada, godz. 10:00
XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe „Świat życia codziennego czasu Powstań Śląskich z perspektywy stulecia”
Program:
10:00-10:15 - otwarcie seminarium:
Sabina Nowosielska – Prezydent Miasta
Paweł Stańczyk – Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Edward Nycz – Prezes Towarzystwa Ziemi Kozielskiej

Część I (10:15-12:00)
Zenon Jasiński – Dowcip, humor i karykatura okresu Powstań Śląskich
Marek Białokur – „Polska nieodwrócona plecami”. Batalia o Górny Śląsk w latach 1918-1922
Bolesław Bezeg – Powstania Śląskie w perspektywie geopolitycznej
Otwarcie wystawy „Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu” – organizator: Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Ziemi Kozielskiej

Część II (12:30-13:45)
Bernard Linek – Powiat kozielski w świetle raportów Carla Spieckera (1920-1922)
Dorota Gajda-Szczegielniak – Rocznice i ich rola na gruncie szkoły – na przykładzie obchodów rocznic Powstań Śląskich
Edward Nycz – Losy powstańców śląskich zamieszkałych w Kędzierzynie-Koźlu – relacja z pierwszych badań

Zobacz także

2022-02-21, godz. 15:07, Patronaty - polecamy Bum Bum ORKeSTAR na zakończenie karnawału Ich kompozycje to połączenie muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Potrafąi zaskoczyć energią, poderwać publiczność do tańca, ale też wzruszyć rzewną melodią. Każdy ich koncert jest na swój sposób wyjątkowy… » więcej 2022-02-21, godz. 13:51, Patronaty - polecamy „Tajemnice, tajemnice” w Strefie Gwiazd Filharmonii Opolskiej już w piątek Już w najbliższy piątek (25.02) Filharmonia Opolska zaprasza na koncert w ramach cyklu 'Strefa Gwiazd'. Wystąpi młoda wiolonczelistka Anastasia Kobekina, a Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi urodzona w 1989 roku w Izraelu - Bar… » więcej 2022-02-21, godz. 12:40, Patronaty - polecamy Władysław Bartoszewski bohaterem spotkania w MBP w Opolu - zobacz transmisję już dziś o 17:00 Gdyby żył, 19 lutego skończyłby 100 lat. Historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, wykładowca akademicki, polityk oraz dyplomata - Władysław Bartoszewski będzie bohaterem spotkania, które odbędzie się dziś… » więcej 2022-02-17, godz. 12:30, Patronaty - polecamy "Jak czytać sztukę?" - Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na międzynarodową wystawę prac trzydziestu artystów Czy wiecie „Jak czytać sztukę?”? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Prudnickim Ośrodku Kultury, gdzie do końca marca odbywa się wystawa prac grupy artystycznej 'Kwiatki w betonie'. Artyści do Prudnika przyjechali aż z województwa… » więcej 2022-02-16, godz. 15:14, Patronaty - polecamy Spotkanie z Dominiką Słowik w MBP w Opolu W najbliższy czwartek (17.02) Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie autorskie z laureatką Paszportu „Polityki” 2019 za powieść 'Zimowla', finalistką Nagrody Literackiej Gdynia za debiut 'Atlas: Doppelganger' -… » więcej
248249250251252253254
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »