Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-02, 14:31 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Opolski cmentarz żydowski w XX wieku" - spotkanie z autorami książki

Macewy na cmentarzu żydowskim w Opolu [fot. Tomasz Leśniowski, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki]
Macewy na cmentarzu żydowskim w Opolu [fot. Tomasz Leśniowski, źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Joachim Sosnowski]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Joachim Sosnowski]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Cmentarz żydowski w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Cmentarz żydowski przy ul. Granicznej w Opolu [fot. Wiktoria Łukowicz]
Cmentarz żydowski przy ul. Granicznej w Opolu [fot. Wiktoria Łukowicz]
Premiera książki "Opolski cmentarz żydowski w XX wieku" oraz spotkanie z jej autorami: ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką - to wydarzenie, na które zaprasza w najbliższy poniedziałek (08.11) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w mieszczącym się w ogrodzie WBP przy ul. Piastowskiej namiocie.
„Opolski cmentarz żydowski w XX wieku” to druga część wspólnej publikacji ks. Stanisława Rabieja oraz Haliny Łabęckiej, domykająca historię opolskiego kirkutu.

Cmentarz znajduje się przy ul. Granicznej w Opolu. Autorzy spacerując po nim dokumentują macewy, odczytują umieszczone na nich inskrypcje. Na ich podstawie opowiadają nie tylko o kulturze i zwyczajach żydowskich, ale także o ludziach, którzy na opolskim kirkucie spoczywają i którzy na przestrzeni wieków stanowili istotną część społeczeństwa. Z tego z kolei składa nam się obraz Opola XIX oraz początku XX w.

Podczas wieczoru wystąpią Gosia Sacała, Marta Madaj i Dawid Muszczyński, którzy wykonają trzy pieśni hebrajskie: Hatkiva - hymn Izraela, Eli, Eli - modlitwa człowieka w drodze do Cezarei oraz Katonti - starohebrajską modlitwę „Nie jestem godzien”.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole jest patronem medialnym spotkania.

O autorach:
  • Halina Łabęcka jest absolwentką studiów historycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktorantką na Uniwersytecie Opolskim. Pracowała w Dziale Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w Wojewódzkim Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków Katowicach, a następnie w Pracowni Dokumentacji Konserwatorskich „Antiqua” w Bytomiu i Budzowie. Zajmowała się przede wszystkim badaniami zabytków Opolszczyzny. Zorganizowała i prowadziła przez 10 lat Koło Opieki nad Zabytkami w Kluczborku. Od kilkunastu lat opracowuje dokumentację konserwatorską cmentarzy – głównie żydowskich – województwa opolskiego.
  • Ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej jest duchownym Kościoła rzymsko-katolickiego, profesorem nauk teologicznych, specjalistą w zakresie antropologii teologicznej, teologii dogmatycznej, ekumenizmu. Jest wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W latach 2001-2005 – profesor wizytujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, od 2014 roku profesor wizytujący na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Autor ponad 100 prac naukowych, w tym 15 monografii, m.in. „Judaica Opola”, „Dlaczego dwie synagogi w Opolu?” czy „Beit Hillel i Beit Shammai – dwa oblicza szkoły rabinackiej”.

[źródło: WBP w Opolu]'Opolski cmentarz żydowski' - spotkanie z ks. prof. Stanisławem Rabiejem i Haliną Łabęcką 8 listopada w Ogrodzie WBP


Zobacz także

2021-10-01, godz. 15:29, Patronaty - polecamy Trwa kampania społeczna „W Betanii jest życie” – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie od lat włącza się w ogólnopolską akcję „Hospicjum to też życie”, tak też będzie w tym roku. Kampania będzie realizowana w Opolu i na Opolszczyźnie. W zależności o sytuacji pandemicznej, w… » więcej 2021-09-30, godz. 15:05, Patronaty - polecamy 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim – w programie ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach woj. opolskiego! Przed nami 18. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim - cykl imprez organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim we współpracy z organizacjami partnerskimi. » więcej 2021-09-29, godz. 19:47, Patronaty - polecamy Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły nabór do „Aktywnych Błękitnych” Do 31 października trwa nabór do kolejnej edycji programu „Szkoła Przyjazna Wodzie - Aktywni Błękitni”. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza szkoły podstawowe do udziału w autorskim projekcie edukacyjnym Państwowego… » więcej 2021-09-29, godz. 19:18, Patronaty - polecamy Program profilaktyczno-edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” 18 października 2021 r. Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża rusza z IX edycją programu profilaktyczno-edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, współorganizowaną przez Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland, we współpracy… » więcej 2021-09-29, godz. 16:36, Patronaty - polecamy Zbliża się 77. rocznica przybycia I transportu Powstańców Warszawskich do obozu w Łambinowicach W środę (06.10) przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach upamiętniona zostanie 77. rocznica przybycia I transportu powstańców do łambinowieckiego obozu. Uroczystości rozpoczną się… » więcej
271272273274275276277
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »