Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-09-16, godz. 20:06, Patronaty - polecamy Po raz piąty w Grodkowie pobiegną Tropem Wilczym Idea biegów Tropem Wilczym powstała w 2013 roku i ma na celu promocję biegania jako sposobu troski o dobrą kondycję fizyczną oraz uhonorowanie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach… » więcej 2021-09-15, godz. 18:15, Patronaty - polecamy 29. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena Już po raz 29. Głogówek świętować będzie fakt, że na tamtejszym zamku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60. 29. Śląski… » więcej 2021-09-15, godz. 17:28, Patronaty - polecamy Herbert „W sieci” i konkurs recytatorski, czyli wrześniowa odsłona XXII Herbertiady Sierpniowa odsłona 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” za nami. Zapraszamy widzów na jej drugą wrześniową część. » więcej 2021-09-15, godz. 17:04, Patronaty - polecamy Zespół Afar zaprasza na koncert muzyki psalmowej. Są jeszcze bezpłatne wejściówki! Na koncert muzyki psalmowej w najbliższą sobotę (18.09) zaprasza zespół Afar. Wydarzenie odbędzie się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu przy ul. Drzymały 1. Rozpocznie się o godz. 20:00. » więcej 2021-09-15, godz. 16:33, Patronaty - polecamy 15 reprezentacji zmierzy się w turnieju Toga Cup Pod okiem byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Jerzego Brzęczka na obiektach Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz w Opolu w najbliższy czwartek (16.09) wystąpi 15 reprezentacji ośrodków szkolno-wychowawczych… » więcej
273274275276277278279
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »