Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-12-08, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na IV Kiermasz Bożonarodzeniowy Co zrobić by poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Przyjechać w sobotę (11.12) do Muzeum Wsi Opolskiej i wziąć udział IV Kiermaszu Bożonarodzeniowy! Wydarzenie potrwa od 12:00 do 16:00 przy ul. Wrocławskiej 174 w Opolu. » więcej 2021-12-08, godz. 11:48, Patronaty - polecamy Wystawa "Tradycje dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała" Wniosek pt. „Tradycja dywanów kwiatowych na procesję Bożego Ciała” otrzymał pozytywną rekomendację Komisji UNESCO do wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W związku z tym wydarzeniem… » więcej 2021-12-06, godz. 21:24, Patronaty - polecamy IX Festiwal Spektakli Profilaktycznych z konkursem plastycznym 'Maski zostawimy na scenie' to tytuł Festiwalu Spektakli Profilaktycznych, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Opolu. Tradycyjnie oprócz spektakli ocenione zostaną prace plastyczne. Zgłoszenia na oba konkursy można przesyłać… » więcej 2021-12-06, godz. 18:27, Patronaty - polecamy XIII Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki od środy do czwartku Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki 'Zielony Feniks' już po raz trzynasty organizuje w Opolu Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Tegoroczny poświęcony będzie problemom ekonomicznym w energetyce. Oficjalne otwarcie w najbliższą… » więcej 2021-12-06, godz. 16:29, Patronaty - polecamy Jak wygląda dziś „Frotex”? O tym na nowej wystawie fotografii Wojciecha Brzeszczaka Ta wystawa powinna w szczególności zainteresować mieszkańców Prudnika i tych wszystkich, którzy byli w jakikolwiek sposób związani z zakładem Frotex - niegdyś największym polskim producentem ręczników frotowych. Mowa o wystawie… » więcej
255256257258259260261
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »