Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2022-05-15, godz. 17:55, Patronaty - polecamy Majówka w Stajni na Warszawskiej w Głubczycach już w niedzielę – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy Sami” z Głubczyc zaprasza na coroczną majówkę. Szykuje się wiele atrakcji, m.in. loteria fantowa, kiermasz domowych wypieków, gry i zabawy dla dzieci, ognisko i grill, a także… » więcej 2022-05-14, godz. 18:07, Patronaty - polecamy Zbliża się tenisowy turniej miasta Opola – zapisy tylko do czwartku (19.05)! Przed nami największe coroczne wydarzenie tenisowe w Opolu. W tym roku tenisowy turniej miasta Opola odbędzie się w czasie dni miasta. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich miłośników tego sportu. » więcej 2022-05-12, godz. 20:35, Patronaty - polecamy V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu już w sobotę! Już po raz piąty czteroosobowe drużyny reprezentujące szkoły średnie województwa opolskiego będą miały okazję wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zasad bezpieczeństwa i działań ratowniczych… » więcej 2022-05-12, godz. 17:25, Patronaty - polecamy Inga pomaga Ukrainie tworząc bransoletki – każdy może wesprzeć akcję! Inga ma 15 lat i jest uczennicą l klasy liceum VI Ogólnokształcącego w Opolu. Jest też przewodniczącą Placówki wsparcia dziennego Oaza prowadzonej przez Fundację Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont w Opolu oraz członkinią Komisji… » więcej 2022-05-11, godz. 21:25, Patronaty - polecamy Festiwal Wyspy Pasieki trwa Historia, przyroda, sztuka i relacje tworzące klimat wyjątkowej dzielnicy Opola to wszystko skupia Festiwal Wyspy Pasieki, który od kwietnia do września organizuje Galeria Sztuki Współczesnej. Za nami „Kwiecień z historią miejsca”… » więcej
227228229230231232233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »