Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-09-15, 14:04 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
To już tradycja, że tuż przed nowym sezonem artystycznym cały gmach Filharmonii Opolskiej wypełnia muzyka organowa. Tak będzie i w tym roku, a to za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Wydarzenie już najbliższą niedzielę (20.09). Początek o godz. 18:00.
Przy organowym kontuarze zasiądą uczniowie oraz wykładowcy DIMK. Wydarzenie nabierze w tym roku wyjątkowego charakteru z uwagi na fakt, iż koncert dedykowany jest wieloletniemu nauczycielowi DIMK - Alfredowi Bączkowiczowi. Wybrzmią utwory: J.S. Bacha, V. Lubecka, C. Francka, A. Guilmanta, L. Vierne’a i C. Tournemire’a.

Wykonawcy:
  • Michał Blechinger
  • Katarzyna Mateja – klasa organów mgr J. Petzuch
  • Szymon Marzok
  • Christina Świtała – klasa organów mgr. A. Bączkowicza
  • Julianna Petzuch
  • Maciej Cykowski – klasa organów mgr. M. Blechingera
  • Patrycja Sowada – klasa organów mgr. M. Blechingera
Bilety w cenie 15 zł są jeszcze do nabycie w kasie lub poprzez stronę internetową filharmonii tu: Filharmonia Opolska.

Ciekawostka: Opolskie organy zostały wyprodukowane przez VEB Frakfurter Orgelbau Sauer z Frankfurtu nad Odrą w 1980 roku i w tymże roku zakupione do opolskiej filharmonii. Przedłużająca się budowa sali koncertowej spowodowała, że instrument przeleżał w stanie niezmontowanym aż 15 lat. Dopiero w 1996 roku, dzięki społecznej inicjatywie, został zainstalowany przez czeskiego organmistrza Vladimira Grygara z Prostejowa. Tragiczna powódź z lipca 1997 roku uszkodziła dmuchawę znajdującą się w pomieszczeniu pod organami. Została jednak szybko naprawiona. Instrument posiada 3526 piszczałek umieszczonych na 9 wiatrownicach klapowo-zasuwowych zasilanych dmuchawą o wydajności 40 m3 powietrza na minutę. Organy mają stałą oddzielną klimatyzację zapewniającą temperaturę 20-22 st. C i wilgotność 38-48%. [źródło: tekst Witolda Iwaszkiewicza, http://organy.pro/instrumenty.php?instr_id=660].

Zobacz także

2019-10-08, godz. 11:52, Patronaty - polecamy I Konkurs recytatorski wierszy Agnieszki Osieckiej już jutro – poznaj szczegóły! 44 uczniów z powiatu opolskiego zmierzy się z twórczością Agnieszki Osieckiej - każdy z nich zaprezentuje jeden wiersz autorstwa poetki. » więcej 2019-10-07, godz. 15:43, Patronaty - polecamy „Na straży granic. Straż Graniczna w II RP na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej” – wystawa w Muzeum w Praszce Motywem przewodnim ekspozycji uczyniono przedwojenną Straż Graniczną. Wystawa prezentuje szeroki wachlarz działań oraz dokonań jednej z najważniejszych służb mundurowych w II RP. » więcej 2019-10-07, godz. 15:10, Patronaty - polecamy Opolskie Forum Zawodowe już w czwartek – poznaj szczegóły! Zbliża się konferencja ekspercka skierowana do przedstawicieli samorządu terytorialnego, środowisk akademickich, przedsiębiorców oraz instytucji edukacji i rynku pracy. » więcej 2019-10-07, godz. 13:00, Patronaty - polecamy III Gala "Opolszczyzna aktywna społecznie" już w czwartek Coroczne wydarzenie jest wyrazem docenienia i podziękowania za postawy osobom i organizacjom, które charytatywnie pracują na rzecz innych osób i środowiska, a często są niezauważane i niedoceniane. » więcej 2019-10-04, godz. 15:45, Patronaty - polecamy I Gala Opolskiego Centrum Onkologii już we wtorek w CWK To wydarzenie skierowane do pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin. Mowa o I Gali Opolskiego Centrum Onkologii. Celem przedsięwzięcia jest przełamanie barier, stereotypów i strachu, jakie dzielą osoby chore na raka z ich najbliższymi… » więcej
404405406407408409410
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »