Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-09-15, 14:04 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej

Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
Karol Mossakowski podczas koncertu organowego w Opolu [fot. Michał Grocholski, zdjęcie przesłane przez FO]
To już tradycja, że tuż przed nowym sezonem artystycznym cały gmach Filharmonii Opolskiej wypełnia muzyka organowa. Tak będzie i w tym roku, a to za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Wydarzenie już najbliższą niedzielę (20.09). Początek o godz. 18:00.
Przy organowym kontuarze zasiądą uczniowie oraz wykładowcy DIMK. Wydarzenie nabierze w tym roku wyjątkowego charakteru z uwagi na fakt, iż koncert dedykowany jest wieloletniemu nauczycielowi DIMK - Alfredowi Bączkowiczowi. Wybrzmią utwory: J.S. Bacha, V. Lubecka, C. Francka, A. Guilmanta, L. Vierne’a i C. Tournemire’a.

Wykonawcy:
  • Michał Blechinger
  • Katarzyna Mateja – klasa organów mgr J. Petzuch
  • Szymon Marzok
  • Christina Świtała – klasa organów mgr. A. Bączkowicza
  • Julianna Petzuch
  • Maciej Cykowski – klasa organów mgr. M. Blechingera
  • Patrycja Sowada – klasa organów mgr. M. Blechingera
Bilety w cenie 15 zł są jeszcze do nabycie w kasie lub poprzez stronę internetową filharmonii tu: Filharmonia Opolska.

Ciekawostka: Opolskie organy zostały wyprodukowane przez VEB Frakfurter Orgelbau Sauer z Frankfurtu nad Odrą w 1980 roku i w tymże roku zakupione do opolskiej filharmonii. Przedłużająca się budowa sali koncertowej spowodowała, że instrument przeleżał w stanie niezmontowanym aż 15 lat. Dopiero w 1996 roku, dzięki społecznej inicjatywie, został zainstalowany przez czeskiego organmistrza Vladimira Grygara z Prostejowa. Tragiczna powódź z lipca 1997 roku uszkodziła dmuchawę znajdującą się w pomieszczeniu pod organami. Została jednak szybko naprawiona. Instrument posiada 3526 piszczałek umieszczonych na 9 wiatrownicach klapowo-zasuwowych zasilanych dmuchawą o wydajności 40 m3 powietrza na minutę. Organy mają stałą oddzielną klimatyzację zapewniającą temperaturę 20-22 st. C i wilgotność 38-48%. [źródło: tekst Witolda Iwaszkiewicza, http://organy.pro/instrumenty.php?instr_id=660].

Zobacz także

2020-10-26, godz. 16:01, Patronaty - polecamy 18. Opolska Jesień Literacka - zobacz, co w programie! Spotkaniem z Marcelem Woźniakiem, autorem biografii Leopolda Tyrmanda, 3 listopada zainaugurowana zostanie 18. Opolska Jesień Literacka. W programie w sumie 12 spotkań z ludźmi pióra, a do tego wystawa grafik Moniki Hanulak w Galerii… » więcej 2020-10-26, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Jesteś młodym artystą, weź udział w Konkursie Aneks. Atrakcyjne nagrody czekają! Wykonanie koncepcji autorskiej wystawy, którą będzie można zrealizować w pierwszej połowie 2021 roku w przestrzeni Galerii Aneks GSW - to zadanie czekające przed młodymi artystkami i artystami chcącymi wziąć udział w Konkursie… » więcej 2020-10-26, godz. 13:27, Patronaty - polecamy Gniewomir Tomczyk z nową autorską płytą 'Pieces of My Journey!' to najnowszy album Gniewomira Tomczyka. Trzeci autorski album artysty utrzymany jest w klimatach jazzowych, czerpie z różnorodnych technik improwizacji inspirowanych nowoczesnymi trendami. Artysta nagrał go ze swoim… » więcej 2020-10-23, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Aplikacja „O!polskie muzea” już dostępna Ponad tysiąc zdigitalizowanych obiektów wraz z opisami z zasobów 22 opolskich muzeów jest już dostępnych w mobilnej aplikacji. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników. Jej powstanie to efekt projektu 'O!polskie muzea - aplikacja… » więcej 2020-10-23, godz. 15:17, Patronaty - polecamy “Mentorzy dla opolskiej kultury - w sieci wyzwań” To przedsięwzięcie skierowane jest do nauczycieli oraz animatorów kultury, którzy chcą podnieść swoje kompetencje oraz umiejętności w oparciu o najnowsze dostępne techniki prowadzenia edukacji kulturalnej. W programie szkolenia… » więcej
329330331332333334335
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »