Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-06-07, 14:54 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały MBP w Opolu

Spotkanie z Maciejem Siembiedą – zobacz transmisję!

Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
Maciej Siembieda [fot. Barbara Więcek]
W 2017 roku wydał powieść „444”, potem było „Miejsce i imię” (2018), w ubiegłym roku na półki księgarskie trafił „Gambit”, a w tym - „Wotum”. Autorem wszystkich tych powieści jest dziennikarz, były redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”, trzykrotny laureat „polskiego Pulitzera” i pięciu nagród Media Trend, doktor nauk społecznych, prezes zarządu Media Support Group – Maciej Siembieda. W najbliższy wtorek (09.06) spotkanie z pisarzem organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja. Wszystko będzie można obejrzeć bez wychodzenia z domu dzięki transmisji wydarzenia na profilu facebookowym MBP. Początek o godz. 18:00. Autor będzie też we wtorek (09.06) gościem audycji Na Afiszu Mariusza Majerana.

Zobacz transmisję (09.06), godz. 18:00


W najnowszej powieści, Maciej Siembieda przeprowadza nas przez prawdziwy labirynt historii. Zarówno tej lokalnej, bo akcja rozgrywa się w Głogówku na Opolszczyźnie, jak i światowej, bo trafiamy też do Paryża, a konkretnie do opactwa Saint-Germain-des-Prés. Przewodnikiem w powieści jest detektyw IPN – Jakub Kania. Punktem wyjścia do rozpoczęcia nowego śledztwa jest zamach na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Za kontrowersyjną sprawą stać mogą przedstawiciele religijnej sekty, której korzenie sięgają czasów króla Jana Kazimierza.

Mało kto potrafi napisać rasowy, trzymający w napięciu thriller, a przy tym pokazać kawał współczesnej Polski – zarówno tej prowincjonalnej, jak i widzianej ze szczytów władzy. Ta umiejętność obserwacji czyni Macieja Siembiedę pisarzem wnikliwym i wyjątkowym, zaś „Wotum” – powieścią zabójczo dobrą – Mariusz Czubaj [źródło cytatu: MBP w Opolu].

Maciej Siembieda zanim dał się poznać, jako pisarz, znany był jako wnikliwy reportażysta, czego dowodem są zbiory: „Gwiazdozbiór odmieńców” (1994), „Pośmiertny zjazd absolwentów” (1995), „Piąta pora roku” (1998) i „Podwieczorek oprawców (2003), a także poradnik ich pisania - „Reportaż po polsku” (2003). Publikował m.in. w paryskiej "Kulturze", "Polityce", "Odrze" i "Tygodniku Kulturalnym".

Debiutanckiej powieści "444" w 2017 roku można było posłuchać na antenie Radia Opole - 44 odcinki wciąż są do odsłuchania na naszej stronie tu: Posłuchaj.

Powieści "Gambit" poświęcony był jeden z odcinków cyklu Czytasie

Poniżej o najnowszej książce opowiada Bartosz Suwiński:

Spotkanie z Maciejem Siembiedą – zobacz transmisję!

Zobacz także

2021-02-04, godz. 10:16, Patronaty - polecamy Ameryka oczami Polaka - posłuchaj spotkania z Marcinem Wroną Amerykański korespondent mieszkający od 2006 roku w Stanach Zjednoczonych - Marcin Wrona będzie gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spotkanie rozpocznie się dziś (04.02) o godz. 18:00 i będzie je można zobaczyć na… » więcej 2021-02-01, godz. 18:18, Patronaty - polecamy Filharmonia zaprasza na koncert kameralny w wykonaniu obojowego kwartetu Jak to jest połączyć brzmienie oboju ze skrzypcami, altówką i wiolonczelą? Mogą się o tym przekonać słuchacze koncertu w wykonaniu kwartetu obojowego stworzonego przez filharmoników opolskich. Koncert po opłaceniu biletu jest dostępny… » więcej 2021-02-01, godz. 13:25, Patronaty - polecamy Konkurs w ramach programu Modelatornia - trwa nabór propozycji Do 31 marca trwa nabór wniosków do Konkursu na Projekt Teatralny w ramach programu Modelatornia. To propozycja adresowana do młodych, niezależnych twórców. Inspiracją ma być hasło „katharsis'. - Efektem mamy nadzieję zaskoczyć… » więcej 2021-01-26, godz. 19:01, Patronaty - polecamy Wyjątkowa okazja obejrzenia spektaklu „Miejskie Ziółka”! Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu uruchomił platformę TJK ONLINE. Dzięki temu - widzowie mogą oglądać spektakle z repertuaru teatru, pozostając we własnym domu i doświadczać, choć części emocji, jakie towarzyszą przedstawieniom… » więcej 2021-01-25, godz. 09:29, Patronaty - polecamy Zygmunt Bauman bohaterem spotkania z Dariuszem Rosiakiem Znany na całym świecie wybitny socjolog, autor pojęcia „płynna nowoczesność”, a także idei Holocaustu, jako ubocznego produktu oświecenia, oskarżany o relatywizm, ale cytowany przez Benedykta XVI i doceniony przez papieża Franciszka… » więcej
320321322323324325326
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »