„Państwo na plus – kiedy państwo staje się (nad)opiekuńcze?” – to temat debaty, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek (25.11) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13:30. Wstęp wolny!
O ile w Polsce system socjalny jest dopiero rozbudowywany, w Skandynawii i Europie Zachodniej opieka społeczna wydaje się czymś oczywistym – to stwierdzenie jest punktem wyjścia do debaty. Szczególnej analizie zostaną poddane doświadczenia w krajach skandynawskich oraz problemy, z którymi muszą się dziś zmierzyć jako państwa opiekuńcze.
Czy wyciągnięte wnioski mogą stanowić dla Polski pewien rodzaj wskazówek przy realizacji programów społecznych? Co to jest państwo opiekuńcze? Czy i w jakim stopniu państwo powinno wspierać pewne grupy społeczne? Poruszone zostanie kwestia pozytywnych aspektów, ale i nadużyć systemu socjalnego i wynikających z nich niebezpieczeństw.
W spotkaniu udział wezmą: dr Andreas Jansen z Instytutu Pracy i Kwalifikacji Uniwersytetu Duisburg-Essen, dr Dorota Szelewa z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja ICRA) oraz Marcin Fronia - dyrektor wykonawczy Fundacji Norden. Moderatorem dyskusji będzie dr Rafał Bakalarczyk z Krytyki Politycznej. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w językach polskim i niemieckim.
Organizatorami debaty są
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie. Radio Opole jest patronem medialnym spotkania.