Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-15, 15:18 Autor: Agnieszka Lubczańska

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie, a opolski oddział tej instytucji – 70-lecie. Z tej okazji w najbliższy czwartek (17.10) w jednej z opolskich restauracji odbędzie się jubileuszowe spotkanie, podczas którego uhonorowani zostaną najbardziej zasłużeni członkowie stowarzyszenia.
Podczas spotkania przypomniana zostanie historia organizacji, a także odbędzie się dyskusja o przyszłości polskiej energetyki. Wśród gości będzie prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – dr inżynier Piotr Szymczak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w restauracji przy ul. Jana Kwoczka 4 w Opolu.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich powstało 9 czerwca 1919 roku podczas zjazdu w Warszawie. Do kół założycielskich należały koła: krakowskie, warszawskie, lwowskie i łódzkie. Pierwszym prezesem SEP został prof. Mieczysław Pożarski, który pełnił tę funkcję do 1928 roku.

Celami instytucji było (i jest nadal): wspólna praca nad całokształtem zagadnień elektrotechnicznych oraz współpraca z pokrewnymi instytucjami zagranicznymi, krzewienie wiedzy i popieranie uczelni elektrotechnicznych, wspieranie i rozpowszechnianie fachowego piśmiennictwa, a także organizowanie zjazdów, odczytów, wystaw, wycieczek technicznych, opracowanie przepisów oraz porządkowanie słownictwa elektrotechnicznego oraz współdziałanie w rozwoju rodzimego przemysłu elektrotechnicznego.

Zjazd Delegatów w Toruniu w 1928 roku zmienił nazwę stowarzyszenia na Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Do Stowarzyszenia przyłączyło się Stowarzyszenie Radiotechników. W 1939 roku w skład Stowarzyszenia weszły dwie organizacje - Stowarzyszenie Teletechników Polskich i Związek Polskich Inżynierów Elektryków.

W czasie okupacji członkowie Stowarzyszenia podejmowali na miarę możliwości działalność nielegalną, półlegalną czy też jawną w Oddziale Brytyjskim SEP. Po wojnie członkowie SEP podjęli działania na rzecz odbudowy Stowarzyszenia. We wrześniu 1946 roku odbyło się w Łodzi XII Walne Zgromadzenie reaktywujące SEP.

Oddział Opolski SEP oficjalnie rozpoczął działalność w 1946 roku, zapisał się jako organizator XXVI Walnego Zjazdu Delegatów SEP w Opolu w 1990 roku. Aktualnie prezesem opolskiego oddziału jest Janusz Pisarek.

[źródło: materiały nadesłane przez organizatora]

Zobacz także

2024-11-13, godz. 16:02, Patronaty - polecamy Muzyczno-liturgiczne warsztaty w Głogówku uświetni Adwentowy Koncert Pieśni Chóralnych z utworami emerytowanego organisty Katedry Opolskiej Diecezjalni duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają wszystkich chórzystów, kantorów, śpiewaków, organistów, kapłanów, siostry zakonne i osoby indywidualne na muzyczno-liturgiczne warsztaty, które odbędą się od 29 listopada… » więcej 2024-11-13, godz. 13:30, Patronaty - polecamy Szkółki pływackie zmierzą się w Mistrzostwach Opola Kryta pływalnia „Wodna Nuta” stanie się miejscem zmagań szkółek pływackich. Zawodnicy powalczą o Puchar Prezydenta Miasta Opola. W zeszłym roku udział w wydarzeniu wzięło 349 zawodników i okazało się, że było to największa… » więcej 2024-11-13, godz. 08:49, Patronaty - polecamy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już w piątek Odbywa się 15 listopada co roku od 14 lat, adresowany jest do szkół - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, czyli niezwykłe święto matematyki, które w wielu szkołach trwa nawet kilka tygodni. W wydarzeniu bierze udział tysiące uczestników… » więcej 2024-11-08, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2024-11-08, godz. 10:20, Patronaty - polecamy "Czas nas uczy pogody" po raz kolejny udowodnią seniorzy na festiwalu w Komprachcicach Śpiewana przez Grażynę Łobaszewską do tekstu Jacka Cygana znana piosenka z muzyką Krzesimira Dębskiego 'Czas nas uczy pogody' od kilku lat jest tytułem i mottem Festiwalu Piosenki Seniorów, który odbywa się w Komprachcicach. W tym… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »