Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-14, 13:14 Autor: Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Kędzierzyńskie zakłady będą miały własne Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II)

CBR II [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
CBR II [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
CBR II [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
CBR II [materiały Grupy Azoty ZAK S.A.]
W Grupie Azoty ZAK S.A. powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, wspierające innowacje w segmencie OXO i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty uzyskała zgody korporacyjne niezbędne do realizacji strategicznej inwestycji.
Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II) to kolejny naturalny krok w kierunku rozbudowy zakładowej infrastruktury badawczej, wzmocnienia potencjału kadry w zakresie kreowania innowacyjnych rozwiązań oraz zabezpieczenia własności intelektualnej. Projekt stanowi kontynuację uruchomionego w listopadzie 2018 r. Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I), które dało Grupie Azoty ZAK S.A. możliwość odtwarzania w skali laboratoryjnej procesów produkcyjnych i przeprowadzania kompleksowych badań otrzymywanych próbek.

Uruchomienie CBR II pozwoli na zwiększenie niezależności kędzierzyńskiej spółki w działalności B+R+I (badawczej, rozwojowej i innowacyjnej). – OXO to jeden z kluczowych segmentów biznesowych Grupy Azoty ZAK S.A., a jednocześnie nasza specjalizacja, zarówno w ramach Grupy Azoty, jak i krajowego rynku. Posiadając Centrum Badawczo-Rozwojowe większość specjalistycznych badań związanych z tym segmentem będziemy mogli prowadzić we własnym zakresie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo uzasadnione. Jednocześnie w jeszcze większym stopniu wykorzystamy potencjał naszej kadry naukowej i stworzymy dodatkowe miejsca pracy – mówi Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za inwestycje w Grupie Azoty ZAK S.A.

Inwestycja Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi element zaktualizowanej Strategii Grupy Azoty. Jej realizacja przyczyni się między innymi do poszerzenia oferty produktowej Spółki o kolejne estry specjalne, a także wydłużenia łańcucha produktowego i przetwórstwa aldehydów w produkty specjalne. – W odpowiedzi na potrzeby rynku rozwijamy produkcję o wyroby specjalistyczne, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. W 2019 r. w ofercie Grupy Azoty ZAK S.A. znalazły się estry specjalne: Adoflex® i Oxovilen®. Liczymy, że efektem działania nowego laboratorium będą kolejne marki produktowe, dzięki którym rozszerzymy dotychczasową współpracę z partnerami segmentu OXO – mówi prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Sławomir Lipkowski.

Na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupa Azoty ZAK S.A. pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pierwotny projekt zakładał budowę rozległej bryły z przeszklonym dachem, gdzie oprócz pomieszczeń laboratoryjnych miała zostać wydzielona przestrzeń konferencyjna. Po weryfikacji założeń inwestycji zoptymalizowano jej parametry w kierunku użytkowości i koncentracji na części laboratoryjnej. Finalna koncepcja zakłada budowę nowego obiektu oraz wyposażenie go w specjalistyczną aparaturę.

Kolejnym działaniem podjętym przez Grupę Azoty ZAK S.A. na rzecz utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 roku. Obok energetycznego projektu Nowej Koncepcji, której budżet opiewa na kwotę blisko 300 mln zł, CBR II jest kolejną inwestycją wspierającą innowacyjność kędzierzyńskiej spółki.


Dodatkowe informacje:
Rzecznik Prasowy Grupy Azoty
Waldemar Grzegorczyk
E-mail: rzecznik@grupaazoty.com

Źródło: Grupa Azoty, artykuł sponsorowany

Zobacz także

2024-10-22, godz. 08:59, Patronaty - polecamy Marcin Wasilewski gościem „Małej Akademii Instrumentów - Jazz" Wybitny pianista, twórca znanego na świecie jazzowego tria - Marcin Wasilewski będzie gościem specjalnym najbliższej 'Małej Akademii Instrumentów - Jazz', czyli warsztatów adresowanych do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Warsztaty… » więcej 2024-10-20, godz. 23:36, Patronaty - polecamy Nowoczesne sposoby nadzorowania warunków pracy – konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy Sztuczna inteligencja na rynku pracy czy elektronika pomagająca chronić pracowników wykonujących swoje zadania na wysokościach - o tym m.in. powiedzą uczestnicy konferencji pn. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w efektywnym sprawowaniu… » więcej 2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej 2024-10-18, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Droga do dostępności jest długa. Przed nami Przystanek Dostępność i Targi Dostępności Największy problem to wciąż bariery mentalne - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskich Targów Dostępności Opole. W tym roku zaplanowano cały tydzień poświęcony zagadnieniu dostępności - od 21 do 27 października w Opolu odbędzie… » więcej 2024-10-16, godz. 18:27, Patronaty - polecamy Fascynujesz się światem fotografii? To propozycja dla Ciebie! Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Świat w obiektywie. Tradycja i innowacja”, który łączy tradycyjne techniki fotografii z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, oferując bogaty program… » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »