Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-08, 20:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

Za życia autora sztuki tej nie chciał wystawić żaden austriacki teatr. „Prezydentki” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plakat spektaklu "Prezydentki"
Plakat spektaklu "Prezydentki"
Był nałogowym alkoholikiem, o którym mówiono, że pisze swe sztuki jedynie późno w nocy, słuchając głośnej muzyki – kontrowersyjny austriacki dramatopisarz Werner Schwab jest autorem sztuki „Prezydentki”. Spektakl w reżyserii Giovanniego Castellanosa od piątku (11.10) w repertuarze Teatru im. Jana Kochanowskiego! W rolach głównych: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska i Judyta Paradzińska. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire. Kolejne najbliższe spektakle: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.
Werner Schwab to, obok Elfriede Jelinek, jeden z najbardziej kultowych austriackich dramatopisarzy XX wieku. Jego twórczość przełamywała tabu i konwenanse europejskiego mieszczaństwa. Pisał o najbardziej obrzydliwych aspekty życia, ujawniał najwstydliwsze ludzkie słabości. Nic więc dziwnego, że jego twórczość i sama osoba budziły skrajne uczucia… Zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania alkoholu.

Bohaterkami „Prezydentek” są trzy stare kobiety: Ema, Greta oraz Maryjka. Rzecz dzieje się w kuchni jednej z bohaterek dramatu - Erny. Bieda, wulgarny język, drobnomieszczańska rutyna, pełne zawiści relacje, okrucieństwo, a do tego samotność zawieszona pomiędzy brudną rzeczywistością a kolorowym ekranem telewizora. „Dramat austriackiego dramatopisarza przybliża nam nędzę współczesnego świata. Nie tę materialną, a mentalną, duchową” – czytamy na stronie teatru.

Światowa prapremiera „Prezydentek” odbyła się w 1990 roku na eksperymentalnej scenie wiedeńskiego teatru Künstlerhaus. Polska premiera miała miejsce w 1997 roku w Olsztynie. Reżyserem był Tomasz Dudkiewicz. Rzecz na swój warsztat wziął później m.in. Krystian Lupa z ekipą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Widzowie być może mają jeszcze w pamięci znakomite role Bożeny Baranowskiej, Haliny Rasiakówny i Ewy Skibińskiej…

Jak wypadnie opolski spektakl? Będzie okazja przekonania się już w najbliższy piątek (11.10) na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia tej sztuki: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który opolskiej publiczności dał się poznać 2 lata temu reżyserując "Moralności Pani Dulskiej". W spektaklu zobaczymy: Arletę Los-Pławszewską, dawno nie widzianą na deskach opolskiego dramatu - Grażynę Misiorowska oraz Judytę Paradzińską. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire.

Więcej tu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 18:48, Patronaty - polecamy "Fantastyczne Opole i jak je odkryć?" - weź udział w mobilnej grze miejskiej „Już niedługo w Opolu wydarzy się coś… fantastycznego? Przerażającego? To zależy tylko od Was! Stawcie czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Niech narzędziem Waszej walki będą smartfony!” - czytamy… » więcej 2019-09-18, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Największa na świecie kolorowanka-układanka zagości w Stegu Arenie– przed nami III edycja Opolskiej Kolorowanki! Już po raz trzeci w Opolu odbędzie się wspólne kolorowanie największej kolorowanki na świecie. Tegoroczna kolorowanka powierzchnią pretendować będzie do Rekordu Guinness’a. » więcej 2019-09-18, godz. 13:05, Patronaty - polecamy Genealodzy z całej Polski po raz kolejny spotkają się w Brzegu Już po raz szósty pasjonaci genealogii spotkają się na Zamku Piastów w Brzegu na Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej. Wydarzenie rozpocznie się w piątek (20.09) i potrwa do niedzieli (22.09). Przez trzy dni historycy, archiwiści… » więcej 2019-09-17, godz. 17:00, Patronaty - polecamy IV Krajowy Kongres Sekretarzy w Warszawie Celem tego wydarzenia jest integracja środowiska sekretarzy, wymiana doświadczeń oraz debata wokół najbardziej aktualnych zagadnień oddziałujących na codzienną pracę kadr samorządowych. Mowa o Krajowym Kongresie Sekretarzy Jednostek… » więcej 2019-09-17, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Rusza Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena – w programie osiem koncertów Już po raz 27. południe Polski świętować będzie fakt, że na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60… » więcej
410411412413414415416
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »