Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-08, 20:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

Za życia autora sztuki tej nie chciał wystawić żaden austriacki teatr. „Prezydentki” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plakat spektaklu "Prezydentki"
Plakat spektaklu "Prezydentki"
Był nałogowym alkoholikiem, o którym mówiono, że pisze swe sztuki jedynie późno w nocy, słuchając głośnej muzyki – kontrowersyjny austriacki dramatopisarz Werner Schwab jest autorem sztuki „Prezydentki”. Spektakl w reżyserii Giovanniego Castellanosa od piątku (11.10) w repertuarze Teatru im. Jana Kochanowskiego! W rolach głównych: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska i Judyta Paradzińska. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire. Kolejne najbliższe spektakle: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.
Werner Schwab to, obok Elfriede Jelinek, jeden z najbardziej kultowych austriackich dramatopisarzy XX wieku. Jego twórczość przełamywała tabu i konwenanse europejskiego mieszczaństwa. Pisał o najbardziej obrzydliwych aspekty życia, ujawniał najwstydliwsze ludzkie słabości. Nic więc dziwnego, że jego twórczość i sama osoba budziły skrajne uczucia… Zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania alkoholu.

Bohaterkami „Prezydentek” są trzy stare kobiety: Ema, Greta oraz Maryjka. Rzecz dzieje się w kuchni jednej z bohaterek dramatu - Erny. Bieda, wulgarny język, drobnomieszczańska rutyna, pełne zawiści relacje, okrucieństwo, a do tego samotność zawieszona pomiędzy brudną rzeczywistością a kolorowym ekranem telewizora. „Dramat austriackiego dramatopisarza przybliża nam nędzę współczesnego świata. Nie tę materialną, a mentalną, duchową” – czytamy na stronie teatru.

Światowa prapremiera „Prezydentek” odbyła się w 1990 roku na eksperymentalnej scenie wiedeńskiego teatru Künstlerhaus. Polska premiera miała miejsce w 1997 roku w Olsztynie. Reżyserem był Tomasz Dudkiewicz. Rzecz na swój warsztat wziął później m.in. Krystian Lupa z ekipą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Widzowie być może mają jeszcze w pamięci znakomite role Bożeny Baranowskiej, Haliny Rasiakówny i Ewy Skibińskiej…

Jak wypadnie opolski spektakl? Będzie okazja przekonania się już w najbliższy piątek (11.10) na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia tej sztuki: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który opolskiej publiczności dał się poznać 2 lata temu reżyserując "Moralności Pani Dulskiej". W spektaklu zobaczymy: Arletę Los-Pławszewską, dawno nie widzianą na deskach opolskiego dramatu - Grażynę Misiorowska oraz Judytę Paradzińską. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire.

Więcej tu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:02, Patronaty - polecamy "Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru 'Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia' - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji… » więcej 2025-01-16, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Biała świętuje 800-lecie Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »