Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-07-10, 16:37 Autor: Agnieszka Lubczańska

Radio Opole zaprasza na wiolonczelową ucztę!

Odkryj magię brzmienia wiolonczeli. Radio Opole zaprasza na wiolonczelową sjestę! [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Odkryj magię brzmienia wiolonczeli. Radio Opole zaprasza na wiolonczelową sjestę! [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Rusza VI Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. To jedyna tego typu impreza w Polsce, jedna z niewielu w Europie. W tym roku odbędzie się od 16 do 27 lipca. Jej uczestnicy szykują aż siedem koncertów. Każdy z nich prezentuje instrument w nieco innym świetle: od solowych występów, poprzez zespoły wiolonczelowe w muzyce klasycznej, wiolonczelę w muzyce rozrywkowej i jazzie, aż po orkiestrę wiolonczelową. Poza koncertem zaplanowanym 20 lipca w Muzeum Powiatowym w Nysie, na wszystkie inne wstęp jest wolny.
Radio Opole objęło VI Międzynarodową Akademię Wiolonczelową patronatem medialnym. W środę (17.07) w specjalnym, przedłużonym wydaniu audycji Klasyka wieczorową porą Małgorzaty Ślusarczyk przybliży kulisy wydarzenia i przypomni koncert jazzowy 5. jubileuszowej akademii z ubiegłego roku. W czwartek (18.07) audycję Dobre Granie Ekstra Kamila Dauksz poprowadzi wprost z koncertu jazzowego w Dworze Biskupim w Nysie. Z kolei w poniedziałek (22.07) w audycji Jazzofonia zapraszamy na retransmisję koncertu jazzowego, który odbędzie się w czwartek (18.07) na Dworze Biskupim w Nysie.

Koncert inaugurujący odbędzie się w środę (17.07) w Muzeum Powiatowym w Nysie. Będzie okazja posłuchania zespołu Polish Cello Quartet, czyli pomysłodawcę całego przedsięwzięcia. Początek o godz. 19:00. Szczegóły dotyczące pozostałych koncertów zamieszczamy poniżej.

Dodajmy, że wyjątkowy koncert szykowany jest w ramach akademii w niedzielę (21.07) w sali głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie kompozytor Piotr Moss. Uczestnicy i wykładowcy akademii wystąpią w ramach obchodów 70-tych urodzin kompozytora, wykonując m.in. kompozycję skomponowaną przez jubilata specjalnie dla Orkiestry Akademii Wiolonczelowej.

Przypomnijmy: Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa ma formułę warsztatów muzycznych. Jej ideą jest rozpropagowanie wśród młodych wiolonczelistów zwyczaju gry kameralnej w zespołach wiolonczelowych. Akademię prowadzą zagraniczni profesorowie oraz organizatorzy przedsięwzięcia - grupa Polish Cello Quartet, złożona z polskich wiolonczelistów młodego pokolenia. Jeden z członków zespołu - Krzysztof Karpeta, pochodzi z Opola i jest absolwentem opolskiej PSM. Grupa w dorobku ma liczne nagrody na konkursach solowych oraz kameralnych, a swój repertuar opiera głównie na utworach oryginalnie napisanych na kwartet wiolonczel.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art of Music. Więcej informacji tu: Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa 2019

Program koncertów:

Środa 17 lipca
19.00 Muzeum Powiatowe w Nysie
Koncert Inauguracyjny VI MAW
wykonawcy: Polish Cello Quartet
wstęp wolny

Czwartek 18 lipca
19:00 Dwór Biskupi w Nysie
Koncert Jazzowy i Jam Session
Piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz standardy jazzowe
wykonawcy: Stephan Braun - wiolonczela, Iza Połońska, Wojciech Myrczek - wokal, Leszek Kołodziejski - akordeon, Polish Cello Quartet: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec, Karpeta Jazz Brothers: Marcin Karpeta - gitara, Olek Miśkiewicz - piano, Andrzej Michalak - bas, Przemysław Michalak - perkusja
wstęp wolny

Sobota 20 lipca
17:00 Muzeum Powiatowe w Nysie
Perły Muzyki Polskiej
wykonawcy: Wykładowcy VI MAW
wstęp wolny

Niedziela 21 lipca
18:00 Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Oblicza wiolonczeli
wykonawcy: OKTET WYKŁADOWCÓW MAW: Adam Krzeszowiec, Krzysztof Karpeta, Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Justus Grimm, Denis Severin, Marcel Markowski, Marcin Misiak, Piotr Moss - dyrygent, Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (ICA Orchestra)

Wtorek 23 lipca
22:00 Kościół pw. śś. Piotra i Pawła
Late Night Bach
Wybrane fragmenty Suit na wiolonczelę solo Jana Sebastiana Bacha
wykonawcy: Uczestnicy VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej
wstęp wolny

Środa 24 lipca
17:00 Dwór Biskupi w Nysie
Mieczysław Wajnberg
Dzieła kameralne na wiolonczelę i fortepian (koncert z prelekcją)
wykonawcy: Wojciech Fudala - wiolonczela, Michał Rot - fortepian
wstęp wolny

Piątek 26 lipca
18:00 Nyski Dom Kultury
Koncert Finałowy VI MAW
Koncert Inaugurujący XIII Festiwal Śląskie Lato Muzyczne
wykonawcy: Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (ICA Orchestra), uczestnicy i wykładowcy VI MAW

O wydarzeniu w audycji "Ona i On" (10.07) opowiadała Małgorzata Ślusarczyk, autorka audycji "Klasyka wieczorową porą"

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:02, Patronaty - polecamy "Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru 'Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia' - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji… » więcej 2025-01-16, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Biała świętuje 800-lecie Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »