Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-05-07, 16:29 Autor: Agnieszka Lubczańska

Konkurs gawędziarski "Śląskie Beranie" już w piątek w Izbicku

25. Śląskie Beranie w Izbicku - 27.04.2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
25. Śląskie Beranie w Izbicku - 27.04.2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojewódzki Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie".już po raz 26. odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej w Izbicku. Po raz pierwszy będzie mu towarzyszył Dzień Europy, by wspólnie świętować 15-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wszystko odbędzie się w najbliższy piątek (10.05). W tym roku w konkursie weźmie udział 156 osób. 12-osobowe jury oceni uczestników w czterech kategoriach. Najmłodszy uczestnik konkursu ma 5 lat, najstarszy 88.
Wydarzenie o godz. 8:30 zainauguruje korowód i wspólne odśpiewanie „Ody do radości” na boisku „Orlik”. Następnie uczestnicy przejdą na salę gimnastyczną, gdzie o godz. 9:30 rozpoczną się zmagania konkursowe. Laureatów poznamy około godz. 14:00.

Uczniowie-laureaci konkursu zaprezentują się w najbliższą niedzielę podczas VII Izbickiego Jarmarku Folklorystycznego "W tradycji siła i moc zaklęta", na którym wystąpią także zespoły folklorystyczne.


Zmagania konkursowe odbędą się w następujących kategoriach:

  • Szkoły podstawowe: klasy I-III, klasy IV-VI - gawędziarze- sala nr 1 (za salą gimnastyczną)
  • Dorośli gawędziarze- monologi - sala nr 1 (za salą gimnastyczną)
  • Scenki (kl. VII-VIII i III PG) – duża sala gimnastyczna
  • Przedszkolaki- scenki oraz monologi - duża sala gimnastyczna

Wszystkie prezentowane podczas konkursu scenki i monologi muszą być wygłoszone w gwarze śląskiej. Gwarę tę konkurs od lat popularyzuje, pokazuje jej bogactwo, a także rozpowszechnia wiedzę nt. zwyczajów, tradycji, wierzeń regionu.

Więcej informacji w regulaminach dostępnych tu: Śląskie Beranie 2019.


W związku z tym, że w tym roku konkursowi towarzyszy Dzień Europy w monologach, scenkach rodzajowych podjęte mają być takie tematy jak: integracja z Europą, miejsce Ślązaków, miejscowej ludności w Europie, wpływ tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków (i odwrotnie), zachowanie śląskiej odrębności-przekonań, gwary, języka, kultury, filozofii życiowej (ewentualne zmiany) w połączeniu z rzeczywistością innych krajów, sylwetki Polaków, Ślązaków, którzy odegrali wpływ w integracji naszego kraju, regionu z Unią Europejską, propagowaniu wartości polskich, śląskich w Europie.


Organizatorami wydarzenia są Zespół Szkół Gminy Izbicko Publiczna Szkoła Podstawowa im. F. Myśliwca w Izbicku oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole. Radio Opole XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski "Śląskie Beranie" i towarzyszący mu Dzień Europy objęło patronatem medialnym.


Program XXVI Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”
:

8.30 Inauguracja „Dnia Europy”, korowód, wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, przywitanie na boisku „Orlik”, przejście na salę gimnastyczną.

9.00 Otwarcie XXVI Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie Beranie”, informacje organizacyjne na temat przebiegu Konkursu,

9.30-14.00 Zmagania konkursowe uczestników

Ok. 14.00 Rozstrzygnięcie konkursów i ogłoszenie wyników

Jurorami w komisji konkursowej będą:

  • prof. Teresa Smolińska- - Kierownik Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  • dr hab. Dorota Świtała- Trybek- językoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego
  • dr hab. Lidia Przymuszała- językoznawca, adiunkt w Katedrze Języka Polskiego Uniwersytetu Opolskiego
  • dr Małgorzata Iżykowska – językoznawca, pracownik Państwowego Archiwum w Opolu
  • ks. Manfred Słaboń- ksiądz etnograf, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Łączniku
  • Anna Bannert - Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
  • Ryszard Lipok- wieloletni dyrektor PSP w Izbicku, pomysłodawca i twórca konkursu „Śląskie Beranie
  • Norbert Kleman- Stowarzyszenie Twórców Ludowych
  • Helga Bieniusa- nauczycielka języka polskiego, regionalistka
  • Maria Lepich- nauczycielka, regionalistka
  • Krystian Czech- dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury
  • Urszula Matonóg- pracownik Urzędu Gminy w Izbicku.

Zobacz także

2023-09-14, godz. 19:30, Patronaty - polecamy Dożynki gminy Tarnów Opolski w tym roku w Miedzianej Dożynki Gminy Tarnów Opolski będą w tym roku połączone z jubileuszem 250-lecia wsi Miedziana. Dwudniowe świętowanie już w najbliższy weekend (16-17.09). » więcej 2023-09-14, godz. 09:58, Patronaty - polecamy 31. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena Już po raz 31. świętowany będzie fakt, że na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60. W tym roku organizatorzy… » więcej 2023-09-13, godz. 18:51, Patronaty - polecamy "Opolska Młodzież na Stadiony" - akcja w Brzegu, Prudniku i Głubczycach Brzeg, Prudnik i Głubczyce - to trzy miasta Opolszczyzny, które wezmą udział w akcji „Opolska Młodzież Na Stadiony”. Festyny sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej z województwa opolskiego odbędą się 15 września w Prudniku… » więcej 2023-09-13, godz. 17:41, Patronaty - polecamy Opolcon świętuje jubileusz. Gratka dla fanów fantastyki do niedzieli w Opolu! Czym inspirował się Tolkien, czy zniszczenie Gwiazdy Śmierci było wewnętrzną robotą - to tylko niektóre z fantastycznych tematów, o których opowiedzą prelegenci tego wydarzenia, ale to nie wszystko, bo program jest bardzo bogaty… » więcej 2023-09-13, godz. 08:54, Patronaty - polecamy Dzień otwarty w EKO Centrum w Ozimku Podniesienie wiedzy społeczności lokalnej z zakresu wiedzy ekologicznej i zmian klimatycznych to cel Dzień Otwarty w EKO Centrum w Ozimku, na który zaprasza w najbliższy piątek (15.09) Lokalna Grupa Działania 'Kraina Dinozaurów'. Od… » więcej
116117118119120121122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »