Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-02-27, 11:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dwie wystawy w Kluczborku - jedna z nich poświęcona jest dr Marii Skibniewskiej

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Tradycyjnie na początku marca Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku otwiera wystawę prezentującą twórczość mieszkanek powiatu kluczborskiego "Sercem malowane - twórcze pasje kobiet". W tym roku będzie jej towarzyszyć dodatkowa wystawa poświęcona dr Marii Skibniewskiej - wyjątkowej lekarce, która przez lata kierowała oddziałem wewnętrznym kluczborskiego szpitala i zapisała się w pamięci wielu mieszkańców regionu, jako osoba oddana swojej pasji. Oba wernisaże już w najbliższą niedzielę (03.03) o godz. 12:00. Wstęp wolny. Obie wystawy będą dostępna dla zwiedzających przy ul. Zamkowej do końca marca.
[fot. https://pixabay.com/pl]

Pomysł przywrócenia pamięci o dr Marii Skibniewskiej to inicjatywa grupy kobiet zrzeszonych w aktywnie działającym Stowarzyszeniu Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf". Stowarzyszenie w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Na wystawie zaprezentowane zostaną plansze z archiwalnymi zdjęciami wraz z opisem kolejnych rozdziałów życia lekarki. Nie bez powodu zdecydowano się dać jej podtytuł „Kluczborska Heroska".


– To był „biały anioł”. Swoją pracę traktowała jak służbę. Była autentycznie jej oddana. Nikogo nie zostawiła bez pomocy. To była piękna postać – wspomina lekarkę Ewa Zgadzaj-Martyniuk, prezes Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom-Mammograf", której udało się dotrzeć do osób, które podzieliły się opowieściami o dr Skibniewskiej.


Maria Skibniewska urodziła się w 1900 roku na Kresach Wschodnich. Pochodziła z rodziny o tradycjach lekarskich. Studiowała w Wilnie. Pracując w szpitalu powiatowym w Krzemieńcu na Wołyniu zetknęła się z tamtejszą bohemą artystyczną, do której należał malarz Bronisław Gniazdowski. Malarz po wojnie osiedlił się w Kluczborku i to on sprowadził tu w 1950 roku Marię Skibniewską i jej męża. Przez lata kierowała oddziałem wewnętrznym kluczborskiego szpitala. Do 1978 roku mieszkała w Kluczborku przy ul. Poniatowskiego, potem przygarnęły ją siostry józefinki. Zmarła w 1985 roku. Pochowana jest w Kluczborku. [Źródłem tekstu są artykuły Mileny Zatylnej publikowane w Kulisach Powiatu (2018)].


Z kolei wystawa „Sercem malowane - twórcze pasje kobiet" odbywa się już po raz 17. Dla utalentowanych kobiet powiatu kluczborskiego to okazja do podzielenia się pasją tworzenia. W zeszłym roku swoje prace pokazało tu ponad 80 pań prezentując obrazy, hafty, rzeźby, witraże, rękodzieła oraz twórczość literacką.


Organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf" wspólnie z Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Radio Opole obie ekspozycje objęło patronatem medialnym.

Zobacz także

481482483484485486487
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »