Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-12-12, 10:26 Autor: Barbara Więcek

Legendarny dyrygent i francuska pianistka wystąpią w Filharmonii Opolskiej

Hélène Tysman [fot. materiały organizatora]
Hélène Tysman [fot. materiały organizatora]
Daniel Raiskin [fot. materiały organizatora]
Daniel Raiskin [fot. materiały organizatora]
Do Opola w ramach cyklu "Strefa Gwiazd" powraca legendarny dyrygent Daniel Raiskin, który jest muzykiem o wyjątkowej wrażliwości i kunszcie. Jako solistka wystąpi Hélène Tysman, którą New York Times nazwał pianistką o ciepłym dotyku i marzycielskiej wrażliwości, a Daily Telegraph zachwycał się lirycznością jej wykonań. Koncert rozpocznie się w piątek (14.12) o godz. 19:00 w sali koncertowej.
Rimski-Korsakow, Rachmaninow i Szostakowicz. Wiele ich różniło – a łączyło nie tylko pochodzenie, ale także wyjątkowo rozwinięta u Rosjan zdolność do kreowania niezwykłych melodii. A może nie kreowania, ale zapisywania nutami tego, co w tym wielkim kraju właśnie brzmiało? To właśnie dzieła tych wybitnych kompozytorów usłyszymy podczas piątkowego koncertu.

Opera "Carska narzeczona" jest doskonale znana w ojczyźnie jej autora, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. W Polsce wykonuje się jedynie jej fragmenty – koncert opierający się w całości na repertuarze rosyjskim jest więc dobrą okazją, by pochylić się nad poprzedzającą dzieło i skomponowaną w atrakcyjnym duchu dramatu historycznego Uwerturą.

Sergiusza Rachmaninowa, na podstawie jego prac można by wziąć za twórcę uczuciowego, ale silnego i niezłomnego. Pozory jednak mylą – słynny II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 jest osobistym triumfem kompozytora nad trwającą kilka lat depresją.

VIII Symfonię c-moll op. 65 Dymitra Szostakowicza niektórzy określają poematem męki. Nie bez kozery – monumentalna, pięcioczęściowa kompozycja powstała w 1943 roku, zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu Bitwy pod Stalingradem. Co zawierają liczne pięciolinie partytury? „Jak ktoś, kto ani razu w życiu nie był wygłodzony, nie trząsł się z zimna, nie bał się każdego odgłosu kroków za drzwiami, może rzeczywiście zrozumieć Szostakowicza, nawet gdyby bardzo się starał?” – pisze w swoim "Przewodniku płytowym" Janusz Łętowski, a słowa te mogłyby być odpowiedzią na powyższe pytanie.

W koncercie fortepianowym zaprezentuje się Hélène Tysman. Jej recitale wywierają głębokie wrażenie na publiczności oraz w gronie profesjonalistów, którzy opisują jej twórczość jako oszałamiającą (BBC News Magazine), mieszankę emocji i elokwencji (Gramophone Chopin Express), rzadką finezję i intensywność (Télérama) oraz niezwykłą interpretację (Le Figaro). Artystka koncertuje na całym świecie (Azja, Ameryka Południowa, Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Afryka Północna, Bliski Wschód, Europa), regularnie zapraszana jest do udziału w różnych programach radiowych i telewizyjnych, występowała w recitalach oraz jako solistka z orkiestrami, w tym orkiestrą symfoniczną Riverside, orkiestrą symfoniczna Minnesota, Orkiestrą Narodową Walii BBC, Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, Orkiestrą Pasdeloup, na najbardziej znanych na świecie scenach takich jak New York Lincoln Center i Carnegie Hall, Paris Philharmonie Hall, Frankfurt Alte Oper, Hamburg laeiszhalle, Shanghai City Theater, Cairo Opera itd.

Daniel Raiskin reprezentuje niknący już świat tradycji muzycznych Związku Radzieckiego, rygor i niezwykłość tamtejszych szkół dyrygentury. (David Gutman, Gramophone, 2012). Był głównym dyrygentem gościnnym Orquesta Sinfónica de Tenerife (sezon 2017/18), głównym dyrygentem Staatsorchester-Rheinische Philharmonie w Koblenz (2005-2016) oraz głównym dyrygentem Artur Rubinstein Philharmonic Orchestra w Łodzi (2008-2015). Regularnie występuje gościnnie z największymi orkiestrami symfonicznymi na świecie m.in. Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Hong Kong Sinfonietta, Islandzką Orkiestrą Symfoniczną, Japan Century Symphony Orchestra, Rosyjską Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Svetlanov, filharmonikami w Stuttgarcie oraz Szwedzką Orkiestrą Kameralną.

Program:
Mikołaj Rimski-Korsakow – Uwertura do opery Carska narzeczona
Sergiusz Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
Dymitr Szostakowicz – VIII Symfonia c-moll op. 65

Zobacz także

2018-11-23, godz. 21:21, Patronaty - polecamy "Betania" zaprasza do wzięcia udziału w konkursie. Nagrody czekają! Do 7 grudnia trwa konkurs na hasło reklamowe promujące przekazanie 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Opolskiego. Konkurs jest organizowany w ramach trwającej w Opolu kampanii 'Hospicjum to też życie”, której ideą jest zwrócenie… » więcej 2018-11-22, godz. 15:44, Patronaty - polecamy Regionalny Konkurs Literacki "Ze Śląskiem na ty" w tym roku jubileuszowy Gromadzenie różnorakich zapisów, wspomnień i opowieści dotyczących szerokorozumianej tematyki śląskiej, a także promowanie i dokumentacja żywotności śląskich gwar i dialektów - to idee odbywającego się już po raz 25. Regionalnego… » więcej 2018-11-22, godz. 14:17, Patronaty - polecamy Psy rasowe ponownie opanują Zakrzów – Krajowa Wystawa już w najbliższą niedzielę! Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Raciborzu wraz z Gminą Polska Cerekiew zapraszają na Krajową Wystawę Psów Rasowych grup I, II, III, V, IX. Cykliczna impreza ma charakter nie tylko kulturalny, ale także edukujący społeczeństwo… » więcej 2018-11-21, godz. 14:00, Patronaty - polecamy Koncert rodzinny i koncert "Na dwa głosy" już w niedzielę Na 2 koncerty zaprasza w niedzielę (25.11) Filharmonia Opolska. O godz. 11:00 odbędzie się koncert rodzinny, który będzie dotyczyć dzieł Fryderyka Chopina. Natomiast o godz. 18:00 rozpocznie się koncert 'Na dwa głosy' z utworami Miry… » więcej 2018-11-21, godz. 12:00, Patronaty - polecamy Carmina Burana w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na jedno z najbardziej znanych dzieł muzycznych - Carmina Burana skomponowana przez Carla Orffa. To monumentalne dzieło ma ogromny skład wykonawczy, którego przesłanie jest aktualne od XIII wieku. Ten wyjątkowy… » więcej
501502503504505506507
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »