Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-05-23, 20:01 Autor: Barbara Więcek

Walka dobra ze złem w spektaklu "Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca"

Spektakl "Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca" [fot. materiały organizatora]
Spektakl "Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca" [fot. materiały organizatora]
"Koniec Świata. Dramat, który nie ma końca" - tak brzmi tytuł przedstawienia, które będzie można zobaczyć w niedzielę (27.05) o godz. 19:00 w auli seminarium duchownego przy ul. Drzymały 1c w Opolu. Reżyserem spektaklu i liderem Teatru Nie Teraz jest Tomasz Antoni Żak, artysta pochodzący z Opolszczyzny, choć na ziemi opolskiej raczej nieznany szerszej publiczności.
W swej treści fabularnej spektakl nawiązuje z jednej strony do 100. rocznicy objawień w Fatimie i 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300. rocznicy powstania masonerii i 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji. Nie bez znaczenia jest także 500. rocznica rewolucji luterańskiej. Jesteśmy więc w samym centrum odwiecznego konfliktu profanum i sacrum, odwiecznej wojny szatana z Bogiem. Natomiast samo przesłanie fatimskie jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne, niż wiek temu, a obraz piekła, jaki Matka Boża ukazała trójce pastuszków, zdaje się być realizowany dzisiaj w tzw. realu.

Plakat„Koniec świata” to opis konfliktu kulturowego we współczesnej Europie, który jest przede wszystkim religijny. Oś dramatyczna spektaklu oparta jest na losach grupy ludzi prześladowanych za wiarę, którzy żyją w zamkniętym mieście, gdzie panuje śmiertelna zaraza roznoszona przez szczury. Wszyscy czekają na śmierć. Którejś nocy jeden z nich ma wizję piekła. Wtedy wszystko się zmienia tak dalece, że prześladowcy postanawiają wyprowadzić tego człowieka poza strefę śmierci. Tak zło staje się zaczątkiem dobra. [źródło: http://www.nieteraz.pl]

Spektakl "Koniec świata. Dramat, który nie ma końca" to sztuka pisana przez duże "S". Premiera odbyła się w 2017 roku przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przeznaczony na wsparcie remontu Katedry Opolskiej.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej "Crux", Chorągiew Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. rtm. Witolda Pileckiego oraz Wszechnica "Solidarności". Radio Opole objęło spektakl patronatem medialnym.

Zobacz także

2018-06-26, godz. 13:08, Patronaty - polecamy Stare Miasto-Opole czeka na zdjęcia - jeszcze do 5 lipca można wziąć udział w konkursie Jeszcze tylko do 5 lipca można wziąć udział w konkursie fotograficznym o tematyce ukazującej piękno dzielnicy Stare Miasto-Opole. Jedna z najładniejszych dzielnic Opola kryje w sobie mnóstwo wartych uwiecznienia miejsc. Pole do popisu… » więcej 2018-06-25, godz. 18:00, Patronaty - polecamy Weź udział w rajdzie i pomóż spełnić marzenia dzieci Dochód z tego rajdu ma wesprzeć Fundację „Mam Marzenie”, której misją jest spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Mowa o Wielkim Charytatywnym Rajdzie Rowerowym, który w najbliższą sobotę… » więcej 2018-06-25, godz. 17:20, Patronaty - polecamy Noc Kultury już w piątek - zobacz program i zaplanuj trasę! Około 40 wydarzeń kulturalnych czeka na chętnych uczestniczenia w tegorocznej Nocy Kultury w Opolu. W programie koncerty, spektakle, widowiska plenerowe, wystawy i gry miejskie. Z kulturalnych propozycji w różnych punktach miasta będzie… » więcej 2018-06-25, godz. 15:32, Patronaty - polecamy Premiera telewizyjna filmu dokumentalnego "Kredowy spadek" Tuż po premierze kinowej, przyszła pora na telewizyjną. Już w najbliższą sobotę (30.06), o godz. 19:00, na antenie TVP3 Opole odbędzie się premiera filmu dokumentalnego 'Kredowy spadek' w reżyserii Macieja Marcińskiego. » więcej 2018-06-25, godz. 11:37, Patronaty - polecamy "Przemienienie" - debiutancka powieść Artura Wasążnika już dostępna 'Przemienienie. Zakładnik obietnicy' to debiut literacki Artura Wasążnika z wykształcenia socjologa z zamiłowania historyka i etnologa. Akcję powieści autor przeniósł w czasy średniowiecznego Połabia, zamieszkanego wówczas przez… » więcej
553554555556557558559
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »