We wtorek (10.04) mija ósma rocznica katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. Katastrofy nie przeżyła żadna z obecnych na pokładzie osób, a wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Tego dnia w Opolu odbędą się oficjalne uroczystości uczczenia pamięci ofiar katastrofy, do udziału w których zaprasza wojewoda opolski.
Uroczystości w Opolu 10 kwietnia obchody w Opolu rozpocznie o godz. 13:00 uroczysta akademia w Sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Następnie o godz. 16:00 w Kościele Ojców Franciszkanów odbędzie się msza święta w intencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecza Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii i wszystkich Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie spod placu przed kościołem pod Pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia przejdzie uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci.
Oficjalne uroczystości pod pomnikiem rozpoczną się o godz. 17:15.
Organizatorami uroczystości upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej są Opolski Urząd Wojewódzki i Klub „Gazety Polskiej” w Opolu. Organizatorem uroczystości w Kostowie jest Klub „Gazety Polskiej” w Byczynie.
Uroczystości w Kostowie Uroczystości w Opolu poprzedzone były obchodami w Kostowie koło Byczyny. W sobotę w Kościele Parafialnym pw. św. Augustyna odprawiono mszę, w intencji osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku.
Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Marszu Pamięci - prowadzonym z placu przed kościołem na Cmentarz Parafialny. Tam przed obeliskiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy odbyły się oficjalne uroczystości.
W wydarzeniu wzięła udział Wojskowa Asysta Honorowa 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Radio Opole jest patronem medialnym uroczystości. Relacje z wydarzeń przedstawiamy na antenie i stronie internetowej.
Minęło 8 lat Dodajmy, że w tym roku rocznica katastrofy smoleńskiej jest wyjątkowa, bo na placu Piłsudskiego w Warszawie zostanie odsłonięty pomnik poświęcony wszystkim ofiarom tragedii z 10 kwietnia. Oprócz tego zostanie odsłonięty kamień pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma zostać zbudowany przed budynkiem Garnizonu Warszawa.
Przypomnijmy: pod względem liczby ofiar to druga w historii polskiego lotnictwa katastrofa i największa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także cała załoga samolotu.