Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-03-13, 12:49 Autor: Źródło: Filharmonia Opolska

Filharmonia Opolska zaprasza

Marcin Zdunik [źródło: Filharmonia Opolska]
Marcin Zdunik [źródło: Filharmonia Opolska]
Legendarne SBB, koncert symfoniczny w wykonaniu Marcina Zdunika i Przemysława Neumanna, a także historia muzyki lat. osiemdziesiątych - sprawdź, czego w tym tygodniu będzie można posłuchać w Filharmonii Opolskiej.
Zespół SBB 13 marca wystąpi w Filharmonii Opolskiej [fot. archiwum zespołu]13.03.2018 g. 20:00
Koncert SBB w Filharmonii Opolskiej
Sala koncertowa
Koncert w 40. rocznicę nagrania w Radiu Opole legendarnej płyty SBB "Welcome"
Więcej informacji: http://filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-03-13/20:00/861

Legendarne trio rockowe SBB nagrało w Opolu jedną z najlepszych płyt w historii polskiej muzyki. "Welcome” to ósmy album studyjny wydany przez zachodnioniemiecką wytwórnię płytową, a nagrany w studiu Polskiego Radia w Opolu, które wówczas mieściło się przy ul. Piastowskiej. Album wszedł do żelaznego kanonu polskiego rocka i w opinii fanów stanowi apogeum twórczości zespołu. Po 40 latach od jego wydania SBB wraca do Opola, by materiał z płyty zagrać na żywo. Dowiedz się więcej o koncercie.



Przemysław Neumann [źródło: Filharmonia Opolska]16.03.2018 g. 19:00
Koncert Symfoniczny: Marcin Zdunik / Przemysław Neumann
Cykl: Polska Muzyka Zapomniana
Sala koncertowa
Program:
  • Johannes Brahms - Uwertura tragiczna op. 81
  • Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
  • Witold Maliszewski - I Symfonia g-moll op. 8
Schumanna i Brahmsa wiele łączyło w prywatnym życiu. Byli przyjaciółmi, którzy mieli dla swojej twórczości wzajemny podziw. Kochali tę samą kobietę, Klarę Schumann. Swój Koncert wiolonczelowy a-moll Robert Schumann napisał w 1850 roku. Był to czas, w którym już mocno zmagał się z problemami psychicznymi. Smutek, nostalgia, a może nawet echa przeżywanej depresji przebijają wyraźnie przez karty tej partytury. Dziś kompozycja określana jest mianem arcydzieła, a trzy części płynnie tworzące zamkniętą całość schumannowskiej wizji (Nicht zu schnell - Langsam - Sehr lebhaft) z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich i Przemysława Neumanna wykona jeden z najbardziej utytułowanych wiolonczelistów młodego pokolenia - Marcin Zdunik.

Witold Maliszewski - wybitny reprezentant grupy zapomnianych polskich twórców okresu zaborów - miał 24 lata w chwili śmierci Brahmsa. Maliszewski studiował w Petersburgu u innego wielkiego, romantycznego twórcy - Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. W I Symfonii g-moll można się doszukać wpływów muzyki Potężnej Gromadki, wszystko to jednak pozostaje wciąż oryginalnym, podszytym polskością stylem przyszłego nauczyciela Witolda Lutosławskiego.Więcej informacji i biografia solisty: http://filharmonia.opole.pl/calendar/event/2018-03-16/19:00/808


Sala Klubowa17.03.2018 g. 18:00
Historia Muzyki, lata 1980-1990
Sala Klubowa

Po swingowo-bigbeatowym wprowadzeniu do naszego cyklu w koncercie z muzyką lat 60. i 70., pora na barwną i obfitującą w różnorodny repertuar dekadę 1980-1990. Na wycieczkę w czasie zapraszają tym razem Paulina Grochowska i Maciej Pawlak, aktorzy musicalowi związani między innymi z warszawskimi teatrami Rampa i Syrena, których mogli Państwo poznać w naszych musicalowych koncertach. Choć sami nie pamiętają tamtych czasów, bo urodzeni są już w kolejnym dziesięcioleciu, odnaleźli w muzyce lat 80. nieskończone pokłady inspiracji i muzycznych zachwytów. Z towarzyszeniem Jacka Szwaja przy fortepianie i Macieja Kopczyńskiego na gitarze przypomną jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych utworów tej dekady, ale na pewno przyniosą też kilka niespodzianek.

Paulina Grochowska - wokal
Maciej Pawlak - wokal
Jacek Szwaja - fortepian
Maciej Kopczyński - gitara


Źródło: Filharmonia Opolska. W artykule wykorzystano zdjęcia Filharmonii Opolskiej oraz pochodzące z archiwum zespołu SBB.

Zobacz także

601602603604605606607
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »