Realizowany w naszym województwie projekt unijny „Rodzimy w opolskim” jest doskonałą okazją do wyrównania szans wszystkich mieszkańców województwa opolskiego, do poprawienia ich dostępu do wysokiej jakości usług medycznych, bez względu na miejsce zamieszkania. W szczególności jest dedykowany kobietom w ciąży, matkom i ich dzieciom, które nie ukończyły 2 roku życia. Chodzi także o kreowanie pozytywnych standardów opieki rodziców nad dziećmi i wspomaganie ich rozwoju psychomotorycznego i społecznego.
W ramach projektu „Rodzimy w opolskim” mieszkanki województwa opolskiego i ich dzieci mogą skorzystać z następujących usług:
- udział w spotkaniach edukacyjnych dla ciężarnych, które nie ukończyły 21. tygodnia ciąży,
- przeprowadzenie badań prenatalnych wśród kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia,
- ponadstandardowa opieka położnej, ze szczególnym uwzględnieniem ciąż mnogich,
- poradnictwo laktacyjne,
- wsparcie rozwoju dziecka m.in. w zakresie rozwoju psychosomatycznego,
- wsparcie dla rodziców doświadczonych stratą dziecka i oczekujących dziecka z wadą letalną,
- szczepienia przeciw pneumokokom,
- telefon dla życia i dom dla życia, pod którym kobieta otrzyma pomoc i/lub zostanie pokierowana w miejsce, gdzie uzyska wsparcie psychologiczne, materialne, prawne, itp.
Udział w projekcie „Rodzimy w opolskim” jest bezpłatny. Przystąpić do projektu można w dobrowolnym momencie, czyli na każdym etapie ciąży, tuż po porodzie, a nawet zanim dziecko ukończy drugi rok życia.
Kalendarium spotkań – grudzień 2017:
12 grudnia, godz. 17:00 Spotkanie dla ciężarnych do 20 tygodnia ciąży – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ozimku, ul. Daniecka 4 Podczas spotkania z położną zostaną omówione m.in. takie tematy, jak: zasady zdrowego odżywiania w ciąży, przebieg ciąży i rozwój płodu, stany emocjonalne w czasie ciąży, prawidłowe przybieranie na wadze, współżycie w czasie ciąży i po porodzie, karmienie piersią, przygotowanie do porodu.
13 grudnia, godz. 12:00
Wczesna rehabilitacja kobiet po porodzie – Sala katechetyczna przy parafii Św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich, ul. Kołłątaja 9 Wczesne podjęcie pracy nad ciałem po porodzie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o pełen powrót mamy do formy. W ramach projektu panie po porodzie, zarówno naturalnym, jak i cięciu cesarskim, będą miały możliwość odbycia spotkań w formie grupowej i indywidualnej z fizjoterapeutą.
13 grudnia, godz. 17:30
Spotkanie dla ciężarnych do 20 tygodnia ciąży – Centrum Zdrowia Otmęt przy ul. Jagiellońskiej 29 w Krapkowicach Podczas spotkania z położną zostaną omówione m.in. takie tematy, jak: zasady zdrowego odżywiania w ciąży, przebieg ciąży i rozwój płodu. stany emocjonalne w czasie ciąży, prawidłowe przybieranie na wadze, współżycie w czasie ciąży i po porodzie, karmienie piersią, przygotowanie do porodu.
14 grudnia
Spotkanie dla ciężarnych do 20 tygodnia ciąży – Zdrowa Rodzina, ul. Krapkowicka 10A w Opolu Podczas spotkania z położną zostaną omówione m.in. takie tematy, jak: zasady zdrowego odżywiania w ciąży, przebieg ciąży i rozwój płodu, stany emocjonalne w czasie ciąży, prawidłowe przybieranie na wadze, współżycie w czasie ciąży i po porodzie, karmienie piersią, przygotowanie do porodu.
15 grudnia
Wczesna rehabilitacja kobiet po porodzie – Poradnia Psychologiczna przy ul. Sienkiewicza 20B w Kluczborku Wczesne podjęcie pracy nad ciałem po porodzie jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o pełen powrót mamy do formy.
W ramach projektu panie po porodzie, zarówno naturalnym, jak i cięciu cesarskim, będą miały możliwość odbycia spotkań w formie grupowej i indywidualnej z fizjoterapeutą.
Liczba miejsc na spotkaniach jest ograniczona. Informacje i zapisy na spotkania
pod numerem telefonu:
577 999 037.
Więcej informacja na temat projektu i towarzyszących mu wydarzeń można znaleźć
tutaj.
Dodajmy, że Radio Opole objęło ten projekt patronatem medialnym.