Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Antoniego Wita wystąpi w piątek (01.12) w Opolu. W programie: Wolfgang Amadeus Mozart – 38. Symfonia D-dur KV 504 Praska i Anton Bruckner – VII Symfonia E-dur. Początek o godz. 19:00 w sali koncertowej, a wcześniej będzie można posłuchać fragmentów rozmowy z dyrygentem na antenie Radia Opole - najpierw w czwartkowej audycji "Rewiry Kultury", a następnie w piątkowym programie "Ona i On".
Maestro Antoni Wit to wieloletni dyrektor najważniejszych instytucji muzycznych w kraju i legenda polskiej dyrygentury – prowadził w swojej karierze zespoły o światowej renomie, m.in.: Berliner Philharmoniker, Tonhalle-Orchester Zürich, Staatskapelle Dresden, BBC Symphony Orchestra czy Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia. Był ponadto uczniem samego Stanisława Skrowaczewskiego; ten zaś z kolei zasłynął w świecie jako szczególny propagator twórczości Antona Brucknera. Spotkanie Filharmoników Opolskich z muzyką austriackiego mistyka dźwięków odbędzie się więc u źródła.
Anton Bruckner (kompozytor współczesny Brahmsowi i podobnie jak on tworzący w Wiedniu) był prawdziwym mistykiem. Spokojny, wyrównany oddech śpiącego dziecka; powtarzanie szeptem kolejnych wezwań litanii; czułe wymawianie w nieskończoność imienia ukochanej osoby – wszystko to odnaleźć można w jego muzyce. VII Symfonia to również niezwykłe melodie, podobne do różnobarwnych wstążek, które okalają kolejne ogniwa dzieła, niejednokrotnie przeplatając się ze sobą.
Szczególnie przejmująca jest druga część utworu - Adagio. Bruckner przystępując do pracy nad nią świadomy był bliskiej śmierci Ryszarda Wagnera – Adagio jest więc muzyką żałobną i hołdem oddanym mentorowi i przyjacielowi. Nie tylko w wymiarze emocjonalnym. Warto wspomnieć, że w tym fragmencie kompozytor zastosował tuby wagnerowskie, nawiązując tym samym mocno do kolorytu mistrza z Bayreuth. VII Symfonia Antona Brucknera to proces, apoteoza wzrastania. Słuchaczowi wyciszonemu i przygotowanemu do jej odbioru odwdzięczy się hojnie głębokim wzruszeniem.
Neoromantyczną Symfonię Brucknera poprzedzi na wskroś klasyczna (nawiązująca do wzorców haydnowskich), trzyczęściowa i pełna kontrastów 38. Symfonia D-dur KV 504 Praska Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym. Całego wywiadu z Antonim Witem będzie można posłuchać w niedzielę (03.12) w audycji "Opolskie Klasycznie".