Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-08-29, 10:55 Autor: Agnieszka Lubczańska

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie w Łambinowicach

Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie [fot. materiały organizatora]
Rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody wojewódzkie [fot. materiały organizatora]
1 września mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojewódzkie obchody upamiętniające wydarzenie odbędą się w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wezmą w nich udział pracownicy muzeum, władze samorządowe i żołnierze.

Uroczystości przed pomnikiem od godz. 10:00 będzie można obejrzeć dzięki transmisji filmowej na naszej stronie internetowej.
Przed pomnikiem zapłonie znicz, złożone zostaną kwiaty, a zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Następnie w siedzibie muzeum Bartosz Janczak z Działu Naukowego wygłosi wykład zatytułowany „Żołnierze Wojska Polskiego i jeńcy wojenni na Górnym Śląsku w 1939 roku”. Przedstawi w nim sytuację żołnierzy polskich tuż po zakończeniu walk, kiedy masowo trafiali do obozów zlokalizowanych już poza granicami Rzeczypospolitej. Wielu z nich nakłanianych było do „dobrowolnego” zrzeczenia się statusu jeńca wojennego i przejścia do grupy robotników przymusowych.

Osoby chętne do skorzystania z transportu z Opola do Łambinowic i z powrotem (wyjazd o godz. 8.45 z parkingu przed „Toropolem” przy ul. Barlickiego), proszone są o potwierdzenie swojego udziału do wtorku 29 sierpnia telefonicznie tel. 774537872 lub poprzez pocztę elektroniczną cmjw@cmjw.pl

Czas obchodów to także okazja do rozmów o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy byli pierwszą grupą jeniecką skierowaną do Lamsdorf po wybuchu II wojny światowej. Już 3 września pierwszy jeniec trafił do obozu przejściowego w Lamsdorf, utworzonego jeszcze w sierpniu 1939 r. Dwa dni później przybył transport prawie 1 tys. osób, w tym: 18 oficerów, 940 podoficerów i szeregowych oraz 7 cywilów. Łącznie przez obóz jeniecki Lamsdorf przeszło ok. 43 tys. żołnierzy WP z kampanii polskiej 1939 r. Dla większości z nich pobyt w Lamsdorf był krótkim epizodem w jenieckiej tułaczce, gdyż wkrótce rozesłano ich do oflagów i stalagów w głębi Rzeszy.

Podobnie stało się w przypadku internowanych cywilów, wśród których znalazła się m.in. grupa zakonników franciszkańskich z Niepokalanowa wraz z o. Maksymilianem Marią Kolbem. Ten pierwszy okres funkcjonowania obozu zakończył się 4 października 1939 r., gdy niemieckie władze wojskowe podjęły decyzje o przekształceniu Dulagu VIII B Lamsdorf w obóz stały dla żołnierzy szeregowych i podoficerów, tj. w Stalag VIII B Lamsdorf.

Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Zobacz także

2017-10-05, godz. 07:28, Patronaty - polecamy Darmowe szkolenie z ograniczenia zużycia energii już w piątek w Opolu Projekt Fundacji Oświecony pod hasłem “Daj się oświecić - audyt energetyczny narzędziem optymalizacji kosztów przedsiębiorstwa” polega na przeprowadzeniu bezpłatnych szkoleń na temat korzyści wynikających z przeprowadzenia… » więcej 2017-10-04, godz. 17:01, Patronaty - polecamy Dołącz do akcji zbiórki krwi w Oleśnie Uwaga krwiodawcy z Olesna i okolic, w najbliższy poniedziałek (09.10) w Zespole Szkół Zawodowych im. J. Lompy w Oleśnie odbędzie się akcja zbiórki krwi. Akcja potrwa od godz. 9:00 do 13:00 przy ul. Wielkie Przedmieście 44. » więcej 2017-10-04, godz. 16:05, Patronaty - polecamy Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa gościem specjalnym VI Festiwalu "W klimatach bluesa i rocka" w Komprachcicach Sławek Wierzcholski z zespołem Nocna Zmiana Bluesa będą gośćmi specjalnymi szóstej edycji Festiwalu 'W klimatach bluesa i rocka'. Zagrają także zespoły Day Off i Honker. Wydarzenie rusza w najbliższą sobotę (07.10) w sali widowiskowej… » więcej 2017-10-04, godz. 09:04, Patronaty - polecamy Festiwal Filmowy Opolskie Lamy - znamy wyniki Konkursu Głównego Do 14 października potrwa w Opolu filmowa uczta. Podczas 11 dni zaprezentowane zostaną filmy światowej oraz polskiej kinematografii, wśród nich najgłośniejsze debiuty, filmy dokumentalne, etiudy, filmy krótkometrażowe oraz animacje… » więcej 2017-10-03, godz. 15:58, Patronaty - polecamy „Nuty dla Ojczyzny” - zobacz, co szykuje Muzeum Polskiej Piosenki! Popularyzowanie narodowego dziedzictwa, jakim jest polska piosenka patriotyczna - to główny cel cyklu wydarzeń szykowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu w ramach projektu „Nuty dla Ojczyzny”. W programie koncerty, projekcje… » więcej
637638639640641642643
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »