Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-07-04, 11:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

20 rocznica Powodzi Tysiąclecia – wystawa i koncert

Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Mija 20 lat od Powodzi Tysiąclecia. 10 lipca 1997 roku o 5 rano rzeka wdarła się do Opola zalewając Zaodrze, Wyspę Pasiekę oraz Wyspę Bolko wraz z ogrodem zoologicznym. Opolskie Stowarzyszenie "Pieśni spod żagli" wspólnie z Urzędem Miasta Opola oraz opolskimi fotografikami przygotowało wystawę przypominającą te wydarzenia. Wernisaż w najbliższy poniedziałek (10.07) o godz. 16:30 przy pawilonie AS, koło cukierni na ul. Prószkowskiej. Tego dnia o godz. 18:00 zapraszamy także na koncert przed siedzibą rozgłośni – okazją: 800-lecie lokacji miasta, 65-lecie powstania Radia Opole, a także muzyczny hołd ofiarom i bohaterom Powodzi Tysiąclecia.
Wystawa "Powódź na Zaodrzu - 1997"

Na wystawie "Powódź na Zaodrzu - 1997" będzie można zobaczyć zdjęcia, wspomnienia oraz oryginalne listy i komunikaty od powodzian. Autorami zdjęć są opolscy fotograficy: Paweł Stauffer, Jerzy Stemplewski, Mariusz Przygoda oraz Krzysztof Świderski. Podczas wernisażu będzie okazja do wspomnień i podzielenia się swoimi przeżyciach związanymi z powodzią.

Zaodrze to dzielnica Opola, która szczególnie ucierpiała podczas powodzi. W wielu miejscach poziom wody wynosił ponad 4 metry. Linia brzegowa kończyła się na ul. Niemodlińskiej - 50 m od skrzyżowania z ul. Domańskiego. Ewakuowani mieszkańcy trafiali do Szkoły Podstawowej nr 3 na ul. Lelewela. To tam 10 lipca powstał największy punkt pomocy na Zaodrzu. Liczył 83 osoby plus 60-80 żołnierzy z jednostki wojskowej z ul. Domańskiego. Punkt funkcjonował do 15 sierpnia. Ponad 3000 osób otrzymało nocleg, wyżywienie oraz pomoc materialną.

Wystawa 'Powódź na Zaodrzu - 1997' otwarta zostanie 10 lipcaW dniu otwarcia wystawy organizatorzy będą rozdawać oryginalne kasety video z filmem "Potop", zrealizowanym i wyprodukowanym w 1997 roku przez TVP Katowice. 75-minutowy film oparty jest w całości na zdjęciach opolskich operatorów i dziennikarzy z czasu powodzi na Opolszczyźnie.

Wystawa przy ul. Prószkowskiej obok pawilonu AS będzie prezentowana przez tydzień. Od 17 lipca będzie można ją obejrzeć koło przystanku MZK przy ul. Wojska Polskiego, od 24 lipca przy pętli MZK na ul. Dambonia, a od 31 lipca do 31 sierpnia na Rynku w Opolu.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Radio Opole pamięta o rocznicy

10 lipca zapraszamy także na specjalny koncert przed siedzibą rozgłośni przy ul. Strzelców Bytomskich. To będzie muzyczny hołd ofiarom i bohaterom tamtych wydarzeń – zobacz: więcej informacji o koncercie.

Z kolei od 3 lipca przez najbliższe 3 tygodnie od poniedziałku do piątku ok. godz. 14:40 można słuchać cyklu reportaży 20 lat po Wielkiej Wodzie, ukazujących tamte wydarzenia oczami wielu osób - mieszkańców terenów zalanych, ale również tych, którzy zostawili suche i bezpieczne mieszkania i nieśli pomoc.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej 2025-01-14, godz. 14:19, Patronaty - polecamy O jodze, Himalajach i podróży do Indii na spotkaniu z dr Niną Budziszewską Już w najbliższą sobotę (18.01) w namiocie WBP w Opolu odbędzie się spotkanie, które powinno zaciekawić wszystkich zainteresowanych Indiami, Himalajami i filozofią jogi. Tego dnia stolicę województwa odwiedzi ze swoją książką… » więcej 2025-01-14, godz. 12:46, Patronaty - polecamy Żydówka Miriam Synger na Opolskim Dniu Judaizmu W ramach Opolskiego Dnia Judaizmu Opole odwiedzi ortodoksyjna Żydówka Miriam Synger. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (16.01) w MBP w Opolu. Moderatorem będzie ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej z Wydziału Teologicznego… » więcej 2025-01-13, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z prof. Wiesławem Władyką Publicysta, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, literaturoznawca, historyk prasy, autor książek, dziennikarz od wielu lat związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie był szefem działu krajowego, a aktualnie jest komentatorem wydarzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »