Celem projektu jest promowanie poprawnej polszczyzny, rozwijanie zainteresowania językiem ojczystym, ukazywanie jego różnorodności oraz wywoływanie refleksji nad rolą języka w naszym życiu. Projekt „Mów po polsku 2!” jest realizowany od 17 maja do 23 października br. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.
W programie liczne wydarzenia, m.in. happening dla mieszkańców Opola, spotkania z Katarzyną Kłosińską, Agatą Hącią, Małgorzatą Marcjanik i Marzeną Makuchowską czy występ Jana Grzeni z teatrem „Improkracja” w spektaklu improwizowanym poświęconym językowi ojczystemu. Organizatorzy zapraszają także do udziału w warsztatach z beatboxu z Dharnim oraz przewidują stworzenie wystawy językowej na podstawie warsztatów kreatywnego pisania plakatów Loesje.
„Zróbmy sobie zdjęcie z językiem! ;P” – takim hasłem organizatorzy drugiej edycji projektu „Mów po polsku!” rozpoczynają jego realizację. W środę (17.05)
ulicami Opola przejdzie happening. Wspólna zabawa będzie doskonałą okazją, by porozmawiać o języku ojczystym, a także o tym, jakie jeszcze wydarzenia przed nami. Organizatorzy zabiorą ze sobą tabliczki językowe i zabawne gadżety nawiązujące do charakterystyki naszego języka, z których każdy będzie mógł wybrać te najciekawsze i uwiecznić się na fotografii – na ulicach Opola pojawi się przenośna fotobudka. Rozpoczęcie wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu o godz. 13:00.
Partnerem happeningu jest Teatr Improwizacji „To Mało Powiedziane”.
Kolejne wydarzenia w ramach projektu już w przyszłym tygodniu: - 23 maja (wtorek), godz. 10:00 – „Dziecięca Akademia. Na tropie słów” – quiz językowy i spotkanie z Katarzyną Kłosińską,
- 25 maja (czwartek), godz. 17:00 – „Językowy savoir-vivre dziś” – spotkanie z prof. Małgorzatą Marcjanik.
Projekt edukacyjno-animacyjny „Mów po polsku 2!” jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017”.
Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.