Na wtorek (25.04) zaplanowano konferencję zatytułowaną "Solidarny z Solidarnością - życie i działalność biskupa Antoniego Adamiuka", a także uroczyste odsłonięcie tablicy na skwerze imienia bp. Adamiuka. Więcej na ten temat w porannych rozmowach Radia Opole we wtorek o godz. 8:04 i 8:40.
Antoni Adamiuk to bardzo ważna postać w historii Opola. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, na prezbitera wyświęcony we Lwowie, święcenia biskupie otrzymał w 1970 roku w Katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Od września 1980 był kapelanem „Solidarności”, w stanie wojennym odprawiał nabożeństwa w intencji ojczyzny i Jana Pawła II, występował do władz wojewódzkich w obronie represjonowanych, był współzałożycielem komitetu pomocy internowanym przy Kurii Opolskiej.
W uznaniu jego zasług Rada Miasta Opola podjęła uchwałę w sprawie nadania placowi przy zbiegu ulic Ks. Stefana Baldego i Katedralnej nazwy „Skwer Biskupa Antoniego Adamiuka”.
Ostatnim punktem uroczystości będzie konferencja naukowa poświęcona życiu i działalności ks. bp. Antoniego Adamiuka, która odbędzie się w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego w sali im. prof. Leszka Kuberskiego.
Program uroczystości:
11:00 – Msza św. w Katedrze Opolskiej
12:00 – Odsłonięcie tablicy na Skwerze Biskupa Antoniego Adamiuka
13:00 – Uroczyste otwarcie konferencji
13:15 – Ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec, „Lwowski ksiądz na gruncie opolskim”
13:35 – Dr Antoni Maziarz, „Biskup Antoni Adamiuk we wspomnieniach sióstr szkolnych de Notre Dame”
13:55 – Dr Adriana Dawid, „Walka z religią i symbolami religijnymi w przestrzeni publicznej na terenie województwa opolskiego w latach 50. i 60. XX wieku”
14:15 – Dyskusja
14:30 – Przerwa
15:00 – Dr Zbigniew Bereszyński – „Biskup Antoni Adamiuk i rewolucja „Solidarności” na Śląsku Opolskim”
15:20 – Dr Mariusz Patelski – „Biskup Antoni Adamiuk w oczach władz i instytucji PRL”,
15:40 – Dyskusja i zakończenie konferencji
Organizatorzy uroczystości: Prezydium Rady Miasta Opola, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Radio Opole jest patronem medialnym konferencji.