Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-04-05, 00:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

O zaburzeniu tym wiemy coraz więcej, wciąż jednak niewystarczająco - o autyzmie dziś w MBP

[fot. https://www.facebook.com/prodeste/?fref=nf]
[fot. https://www.facebook.com/prodeste/?fref=nf]
Osób z autyzmem nie trzeba leczyć i zmieniać, trzeba je wspierać - przekonują działacze Fundacji Prodeste, zapraszając w najbliższą środę (05.04) na spotkanie pod hasłem „Bo świadomość jest najważniejsza”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w filii MBP przy ul. Książąt Opolskich w Opolu. Okazją jest obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
O zaburzeniu tym wiemy coraz więcej, wciąż jednak niewystarczająco, choć na świecie żyje z nim około 70 milionów osób.

Autyzmu wyleczyć się nie da, to nie choroba. To odmienny sposób rozwoju, postrzegania świata, myślenia o otoczeniu. Osoby z tym zaburzeniem różnią się między sobą bardzo mocno. Dla wszystkich charakterystyczne jest to, że mają trudności w kluczowych sferach rozwoju: komunikacji, relacji społecznych oraz zainteresowań i sposobu zabawy - w wypadku dzieci. Rozwój osób z autyzmem można wspierać, by zapobiegać wtórnym konsekwencjom, takim jak niepełnosprawność intelektualna, czy poważne zaburzenia emocjonalne.

Tak jak dziecku leworęcznemu dajemy narzędzia, by mogło sprawnie pisać, wycinać, czy rysować, osobom ze spektrum autyzmu trzeba dać narzędzia do komunikacji i pomóc im odnaleźć się w środowisku, nawiązywać relacje. Osoby ze spektrum często nie mogą opowiedzieć o tym, co przeżywają także dlatego, że po prostu same tego nie wiedzą. To zazwyczaj jest pierwsze narzędzie, które muszą otrzymać od otoczenia – wiedzę o sobie samym.

Spotkanie w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Książąt Opolskich to okazja do porozmawiania z osobami, które o autyzmie wiedzą sporo, a swoją wiedzą podzielili się m.in. w książkach. Prezes Fundacji Prodeste Joanna Ławicka jest autorką książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera". Uczestniczyła w licznych szkoleniach, kursach, konferencjach naukowych. W 2016 roku reprezentowała swoją fundację na XI Autism-Europe Congress w Edynburgu. W Edynburgu z kolei mieszka i pracuje Nikodem Sadłowski, autor książki "Słowo na A", do której napisania zainspirował go syn. W książce dzieli się swoimi emocjami i doświadczeniami jako ojciec 7-letniego chłopca z autyzmem.

O zaburzeniu tym wiemy coraz więcej, wciąż jednak niewystarczająco - o autyzmie w MBP w środę (05.04) o godz. 17:00

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:02, Patronaty - polecamy "Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru 'Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia' - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji… » więcej 2025-01-16, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Biała świętuje 800-lecie Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »