Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-04-17, 11:47 Autor: Agnieszka Lubczańska

42. OKT "Klasyka Polska" - posłuchaj relacji

Zdjęcie ze spektaklu "Kartoteka" [fot. materiały organizatora]
Zdjęcie ze spektaklu "Kartoteka" [fot. materiały organizatora]
Zdjęcie ze spektaklu "Krakowiacy i Górale" [fot. Piotr Bedliński]
Zdjęcie ze spektaklu "Krakowiacy i Górale" [fot. Piotr Bedliński]
Zdjęcie ze spektaklu "Krzyżacy" [fot. General Prem]
Zdjęcie ze spektaklu "Krzyżacy" [fot. General Prem]
Zdjęcie ze spektaklu "Wesele" [fot semimatt pl]
Zdjęcie ze spektaklu "Wesele" [fot semimatt pl]
Zdjecie ze spektaklu "Książę Niezłomny" [fot. M. Hueckel]
Zdjecie ze spektaklu "Książę Niezłomny" [fot. M. Hueckel]
Zdjęcie ze spektaklu "Ślub" [fot. Michal Ramus, źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
Zdjęcie ze spektaklu "Ślub" [fot. Michal Ramus, źródło: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu]
42. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska” potrwają do niedzieli (23.04). W programie siedem spektakli konkursowych i mnóstwo imprez towarzyszących - szczegóły programu podajemy poniżej.

O wydarzeniu od środy do piątku w felietonach Justyny Przyborowicz w audycji „Ona i On”, w serwisach kulturalnych (o 10:03 i 14:03), w relacjach na żywo z teatru przed spektaklami konkursowymi podczas audycji „Dobre granie” (po 17:00). Sporo o wydarzeniu także oczywiście w „Rewirach kultury” (po 19:00). Zapraszamy!
Relacje można zobaczyć i posłuchać klikając tu.

Tegorocznym Opolskim Konfrontacjom Teatralnym (OKT) towarzyszy hasło „Klasyka dotyka”. Oprócz opolsko-szczecińskiej koprodukcji, która zainauguruje tegoroczne OKT, do Opola przyjadą inscenizacje z Olsztyna, Gdańska, Supraśla, Poznania, Łodzi i Lublina. Szczegółowy program konkursowych spektakli podajemy poniżej.

Spektakle oceni jury w składzie: Małgorzata Leyko, Krystyna Meissner, Gabriela Muskała, Janusz Majcherek i Piotr Ratajczak. Swoje nagrody przyzna także jury dziennikarzy, jury społeczne składające się z mieszkańców Opola, a także Prezydent Miasta Opola.

Program 42. OKT dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. koncerty. W foyer teatru będzie okazja posłuchania Mai Kleszcz, Jam Jazz Session, Mikromusic Acoustic Trio, Marceliny, B I T A M I N Y i tria Stanisława Soyki.

Wśród imprez towarzyszących także: rozmowy z twórcami, opolska edycja ogólnopolskiego projektu Spacerownik Teatralny, warsztaty, przedstawienia pozakonkursowe i czytania performatywne – m.in. „Matki” Witkacego w reżyserii Katarzyny Herman przywołujące legendarne przedstawienie dyplomowe, w którym zagrali studenci PWST w Warszawie, rocznik 1994: m.in. Katarzyna Łochowska, Agnieszka Kotlarska, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Anna Samusionek, Bartosz Opania, Norbert Rakowski i Hubert Urbański.

Wydarzeniem towarzyszącym są także radiowe słuchowiska prezentowane w Studiu M Radia Opola na żywo.

Organizatorem 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, współorganizatorem Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Radio Opole patronuje medialnie wydarzeniu. Więcej informacji tu: 42. OKT.

Spektakle konkursowe:
Wtorek (18.04), godz. 19:00
"Ślub" Witolda Gombrowicza, reż. Anna Augustynowicz, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Współczesny w Szczecinie
Środa (19.04), godz. 19:00
"Książę Niezłomny" Pedra Calderóna/Juliusza Słowackiego, reż. Paweł Świątek, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Czwartek (20.04), godz. 18:00
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, reż. Jakub Roszkowski, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie
Piątek (21.04), godz. 19:00
"Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, reż. Jakub Roszkowski, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Sobota (22.04), godz. 17:00
"Dziady – Noc Pierwsza", reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
Sobota (22.04), godz. 19:00
"Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego, reż. Michał Kmiecik, Teatr Polski w Poznaniu
Niedziela (23.04), godz. 18:00
"Kartoteka" Tadeusza Różewicza, reż. Andrzej Majczak, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
42. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska' potrwają od 18 do 23 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Zobacz także

2025-01-16, godz. 14:02, Patronaty - polecamy "Burza. Regulamin wyspy" jeszcze w styczniu na afiszu, a po spektaklu dyskusja ze znawcami teatru 'Dawni mistrzowie. Sztuka jako utopia' - pod takim tytułem w sobotę 25 stycznia odbędzie się spotkanie po spektaklu „Burza. Regulamin wyspy”. Wątki obecne w tym nagradzanym przedstawieniu mają być pretekstem do teatralnej dyskusji… » więcej 2025-01-16, godz. 09:13, Patronaty - polecamy Biała świętuje 800-lecie Jedno z najstarszych miast w Polsce, Biała leząca w powiecie prudnickim, świętuje w tym roku jubileusz 800-lecia. „To wielkie wydarzenie, nad którym pracowaliśmy przez lata, by w pełni pokazać niezwykłą historię, kulturę i tradycję… » więcej 2025-01-15, godz. 11:30, Patronaty - polecamy "Stanisław Bober. Fotografie" - wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego Przedsmak tej wystawy mogliśmy oglądać w październiku przed dworcem w Opolu, teraz będzie okazja obejrzenia jej w pełnej okazałości. Mowa o zdjęciach, których autorem jest zmarły w 1990 r. malarz, grafik i jedna z czołowych postaci… » więcej 2025-01-15, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Opolski fotograf Ginter Stiller bohaterem spotkania w WBP Na spotkanie poświęcone twórczości opolskiego fotografika Gintera Stillera zapraszają w najbliższy wtorek (21.01) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego. Początek o godz. 17:00 w Czytelni WBP przy ul… » więcej 2025-01-15, godz. 09:25, Patronaty - polecamy Tragedia Górnośląska - jak o niej uczyć młodzież? O tym na konferencji w Łambinowicach To jeden z najtrudniejszych rozdziałów przeszłości naszego regionu - Tragedia Górnośląska. Jak wiedzę o dramatycznych wydarzeniach, które jako polityczna konsekwencja II wojny światowej dotknęły ludność cywilną w regionie, przekazać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »