Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2016-11-18, godz. 10:36, Patronaty - polecamy Opolcon, czyli zlot fanów fantastyki potrwa do niedzieli Mgłą tajemnicy i grozy będzie okryty tegoroczny Opolcon, czyli zlot miłośników fantastyki - motywem przewodnim konwentu będą teorie spiskowe i legendy miejskie. W programie prelekcje, konkursy, turnieje gier planszowych, pokazy, panele… » więcej 2016-11-17, godz. 13:59, Patronaty - polecamy XXII Barbórkowy Bieg Skalnika w sobotę wystartuje w Graczach Ponad 300 zawodników zgłosiło chęć udziału w XXII Barbórkowym Biegu Skalnika. Lista startowa została już zamknięta, ale wszystkich, którzy mieliby ochotę pokibicować biegaczom, informujemy, że bieg wystartuje w najbliższą sobotę… » więcej 2016-11-17, godz. 09:18, Patronaty - polecamy Opowiedzą o pomysłach na biznes - Startup Mixer już dziś w Opolu W czwartek (17.11) w Centrum Rozrywki Kubatura przy ulicy Oleskiej 102 odbędzie się 27. edycja Startup Mixer, czyli inicjatywy mającej na celu wymianę doświadczeń wśród opolskiego środowiska ludzi rozwijających biznesy i poszukujących… » więcej 2016-11-16, godz. 13:54, Patronaty - polecamy Świąteczna Iluminacja Brzegu wkrótce, a już teraz można głosować na… bombkę 40 tysięcy światełek zabłyśnie już wkrótce na ul. Długiej w Brzegu. Tradycyjnie Świąteczną Iluminację poprzedza konkurs na najładniejszą bombkę. Jest ich 11. O tym, która okaże się najpiękniejszą, zadecydują głosy internautów… » więcej 2016-11-16, godz. 11:52, Patronaty - polecamy Zamek Książęcy Niemodlin scenerią tegorocznej edycji Święta Karpia „Opolski karp naszego regionu skarb” - przekonuje Rybacka Lokalna Grupa Działania Opolszczyzna i zaprasza na kolejną edycję Święta Karpia. Obchody tego święta w Niemodlinie - to już tradycja. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie… » więcej
738739740741742743744
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »