Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2016-11-22, godz. 13:15, Patronaty - polecamy Świąteczna Iluminacja Brzegu wkrótce, ale już teraz można zapisywać się na udział w grze miejskiej Już 3 grudnia podczas Świątecznej Iluminacji Brzegu miasto rozbłyśnie 40 tysiącami kolorowych światełek. Tradycyjnie uroczystego rozświetlenia dokonają zwycięzcy Rodzinnej Gry Miejskiej „Mikołajkowe niespodzianki”. Będzie… » więcej 2016-11-21, godz. 13:11, Patronaty - polecamy Koncert Wilków na antenie Radia Opole już w sobotę To andrzejkowy prezent dla naszych słuchaczy. Na to wydarzenie biletów nie trzeba, wystarczy włączyć Radio Opole. W najbliższą sobotę (26.11) w audycji „Twoja Muzyka” zapraszamy na retransmisję koncertu zespołu Wilki. Zaczynamy… » więcej 2016-11-21, godz. 12:00, Patronaty - polecamy O historii kościoła „Na Górce” dziś na spotkaniu w WBP Nazywany potocznie kościołem „Na Górce” jest najstarszą rzymskokatolicką świątynią parafialną w stolicy regionu. Należy do parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. O dziejach parafii „Na Górce” , a także historii… » więcej 2016-11-21, godz. 11:27, Patronaty - polecamy I Studenckie Targi Wolontariatu już we wtorek I Studenckie Targi Wolontariatu odbędą się w najbliższy wtorek (22.11) w Centrum Nauka-Biznes Politechniki Opolskiej. Dla pracodawców to okazja do promocji wolontariatu wśród studentów, a dla szukających ciekawej propozycji bezpłatnej… » więcej 2016-11-18, godz. 13:45, Patronaty - polecamy „Zaginione Archiwum” w Studiu M, czyli stare śląskie pieśni po nowemu „Zaginione Archiwum” to tytuł koncertu, który w najbliższy piątek (25.11) odbędzie się w Studiu M Radia Opole. Inspiracją do niego stały się niedawno odnalezione w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv, nigdy wcześniej nie… » więcej
737738739740741742743
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »