Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2016-11-24, godz. 15:37, Patronaty - polecamy Finał XXIII Regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" Popularyzowanie wiedzy o kulturze i historii regionu, szczególnie kulturze środowisk wiejskich mieszkańców Górnego Śląska, a także promowanie i dokumentacja żywotności śląskich gwar i dialektów - to główne idee odbywającego… » więcej 2016-11-24, godz. 09:45, Patronaty - polecamy Międzynarodowe Forum Literackie Dziś (24.11) w ramach Międzynarodowego Forum Literackiego 'Twórczość literacka w dobie globalizacji jako przestrzeń dialogu i współpracy międzynarodowej' oraz XXVII Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu i Wzgórze… » więcej 2016-11-23, godz. 16:30, Patronaty - polecamy Broadwayowski hit w Wołczynie, czyli premiera musicalu "Siostrunie" Na skutek eksperymentów kulinarnych jednej z sióstr, umierają 52 zakonnice. Siostry są w potrzasku, bo muszą znaleźć pieniądze na wyprawienie pogrzebów. Aby zdobyć pieniądze, przygotowują musical. O tym, co się podczas niego będzie… » więcej 2016-11-23, godz. 13:03, Patronaty - polecamy Muzyczna Jesień w Grodkowie do niedzieli – też tam będziemy! W 3 dni 24 zespoły zaprezentują w sumie 96 utworów, a najlepsi otrzymają nagrody, m.in. od Radia Opole w postaci sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M - takie wydarzenie szykuje się już od piątku (25.11) w Grodkowie w ramach 46… » więcej 2016-11-22, godz. 17:18, Patronaty - polecamy VIII Forum Ekonomiczne "Kooperacja 2016" VIII Forum Ekonomiczne “Kooperacja 2016” odbędzie się w najbliższą środę (23.11) w Hali Sportowej przy ul. Sądowej 1 w Oleśnie. » więcej
736737738739740741742
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »