Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2016-12-22, godz. 14:01, Patronaty - polecamy „Boże Narodzenie na świecie” - wystawa w WBP Jak święta Bożego Narodzenia obchodzą mieszkańcy innych kontynentów i czy ich zwyczaje bardzo różnią się od polskich - okazją, by nad tym się zastanowić jest wystawa „Boże Narodzenie na świecie”. Do 17 lutego można ją… » więcej 2016-12-21, godz. 14:07, Patronaty - polecamy Posłuchaj transmisji pasterki, a już od 22:00 specjalnego wydania audycji z Głuchołaz W wigilijną noc uroczystą mszę świętą nadamy z kościoła pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Głuchołazach. Jeszcze przed transmisją pasterki, zapraszamy od godz. 22:00 na specjalne wydanie audycji 'Effatha', którą z Głuchołaz poprowadzi… » więcej 2016-12-19, godz. 17:33, Patronaty - polecamy „Łańcuch porozumienia” przekonuje o zaletach mediacji Autorski program pn. „Łańcuch porozumienia” zainaugurowany został dziś (19.12) w Szkole Podstawowej w Pokoju. „Łańcuch porozumienia” to warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym dotyczące mediacji. Jak mediację… » więcej 2016-12-19, godz. 15:25, Patronaty - polecamy Środowe Inspiracje dla Opolan - jubileuszowa edycja Zmiany są możliwe, problemy, z którymi się borykasz na co dzień, mają również inni ludzie, a słuchanie historii osób, które uporały się z nimi, może być inspiracją i źródłem energii do działania dla Ciebie - to idee Środowych… » więcej 2016-12-19, godz. 12:05, Patronaty - polecamy Radio Opole Ekstra już gra! Radio Opole Ekstra na święta to jeden z naszych świątecznych prezentów dla Państwa. To okazja posłuchania audycji o tematyce bożonarodzeniowej, których nigdzie indziej posłuchać nie można. Najstarsze nagrania mają ponad 60 lat!… » więcej
729730731732733734735
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »