Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2017-01-23, 16:08 Autor: Agnieszka Lubczańska

Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością?

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Polski rock to muzyka, ale też niezapomniane teksty, które przeszły do historii. Jak zmieniał się język piosenek i sposoby komunikacji artystów z publicznością w czasie ustrojowych przemian – to temat książki „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje”. W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z jej autorem Pawłem Tańskim. Początek o godz. 18:30 w sali koncertowej muzeum. Wstęp wolny.
Zbiór „Nowe sytuacje polskiego rocka. Teksty – głosy – interpretacje” zawiera analizy tekstów polskich piosenek rockowych wykonawców od lat 70. ubiegłego wieku do dzisiaj. Rola prekursorów nowych sytuacji polskiego rocka przypisana zostaje: Grzegorzowi Ciechowskiemu (Republika), Pawłowi Kukizowi (Aya RL), Lechowi Janerce (Klaus Mitffoch) i Tomaszowi Adamskiemu (Siekiera).

Kolejne eseje i interpretacje pokazują ewolucję rockowego słowa, które w coraz bardziej precyzyjny sposób odzwierciedla egzystencję młodych ludzi, ich bunt przeciwko społeczno-politycznej rzeczywistości, wiarę w istnienie pozytywnych wartości, głównie miłości w jej rozmaitych formach i odcieniach.

W najbliższy piątek (27.01) w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu będzie okazja spotkania z Pawłem TańskimBohaterami książki są także: Kora (Maanam), Andrzej Michorzewski (Kobranocka), Rafał Skonieczny (Hotel Kosmos), Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański, Bartosz Waglewski (Kim Nowak), Karol Wróblewski (Mr Gil), Jędrek Dąbrowski (Organizm), Grzegorz Kaźmierczak (Variété), Jarosław Marciszewski (Popsysze), Błażej Król i Tomasz Organek.

Autor zbioru dr hab. Paweł Tański jest literaturoznawcą, kierownikiem Zakładu Antropologii Literatury i Edukacji Polonistycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem spotkania jest Muzeum Polskiej Piosenki. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2016-12-30, godz. 18:09, Patronaty - polecamy 65 lat Radia Opole, ((na))dajemy emocje! Nowe audycje, ciekawe cykle – zobaczcie, co szykujemy w 2017 roku Ciekawe reporterskie materiały i dobre programy muzyczne - na to stawiamy w nowej ramówce. Wraca na antenę tematyka dotycząca Kresów Wschodnich, więcej miejsca poświęcimy sprawom samorządowym. Sprawdzone i lubiane przez Państwa audycje… » więcej 2016-12-29, godz. 21:59, Patronaty - polecamy W Sylwestra koniecznie włączcie Radio Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Włączcie koniecznie Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodni prowadzący, a do tego relacje z… » więcej 2016-12-27, godz. 20:40, Patronaty - polecamy Katarzyna Sky Sperczyńska wystąpi w Studiu M Radia Opole Do końca roku musi zebrać 30 tys. złotych, by móc kontynuować studia na Nowojorskiej Akademii Filmowej. Uda się czy nie - zależy także od Was, drodzy słuchacze. A o talencie młodej artystki ze Skoroszyc będzie można się przekonać… » więcej 2016-12-27, godz. 20:02, Patronaty - polecamy Szopka Noworoczna Radia Opole w sylwestrowy wieczór po 19:00 Tegoroczna Szopka Noworoczna Radia Opole to swoiste podsumowanie, z jednej strony „Warsztatów kabaretowych”, z drugiej - doświadczeń i przeżyć mijającego roku, czyli bardziej i mniej ważnych faktów z rzeczywistości regionalnej… » więcej 2016-12-22, godz. 14:55, Patronaty - polecamy Piwnica Pod Baranami w Opolu z koncertem kolęd i pastorałek [FILM, ZDJĘCIA] „Kolędy i pastorałki dla miasta i świata” - to tytuł koncertu, z którym Piwnica pod Baranami pojawi się 11 stycznia w Filharmonii Opolskiej. Artyści legendarnego kabaretu z Krakowa wprowadzą słuchaczy w klimat galicyjskich wieczorów… » więcej
728729730731732733734
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »